Интересни практики от 10 страни на света (част I)
Снимка: Guliver / iStock
Бебето плаче. Не може да заспи. Или заспива, буди се и пак плаче. Можем ли да го успокоим бързо?
Млада майка, журналист и педагог, разказва за практиките в различни страни по света за успокояване на бебето, като критично оценява кои според нея „работят“ и кои – не. Катерина Безрученко, разказа за letidor.ru своя опит.
На земята има 197 страни. Това значи, че има минимум 197 практики за успокояване на бебето и за приспиване.
За да провери, доколко тези приоми работят тя ги пробва на 3-месечната си.
В Русия
Един от най-разпространените методи в YouTube е приспиване на бебето със салфетка.
Какво е нужно да направите? Нищо особено, всъщност, това му е хубаво на номера със салфетката: вземете парченце мек плат и съвсем леко го полюшвайте над лицето на новороденото. Може да не е салфетка, а каквото имате под рака. То се размахва енергично над лицето, така че да гали чувствителните зони на челото и на очите. Твърди се, че ефектът настъпва за 40 секунди.
Моят опит: Пробвах да приспя бебето си със салфетката, но то започна да я ближе и тогава салфетката се залепи на лицето му - никакъв ефект.
Китай
В Китай повиват плачещото новородено стегнато с пелена като с турникет. Тя трябва да наподоби майчината утроба.
Моя опит. Опитах да направя от одеяло нещо като плътно прилепваща подкова. При моята дъщеря това не даде резултат и се уморих в упражненията, защото „подковата“ бързо се разгъваше.
Мексико
В Мексико родителите се молят в тишина или медитират преди сън, уверявайки, че това успокоява и децата. По този начин се молят и в мюсюлманските страни.
Приемам и разбирам този опит, защото всички деца се влияят силно от електронните джаджи и шумове, които им пречат да заспят.
Моят опит: В къщи , преди сън се опитвам да създам атмосфера, подобна на тази при медитация – изключвам звука на всички електронни устройства, намалявам осветлението.
Това се случва поне 1 час, преди да настъпи времето за лягане. Струва ми се , че този подход дава резултат. И, ако дъщеря ми през деня плаче, правя същото – изолирам излишните шумове, и тя се успокоява.
Великобритания, САЩ, Канада
В САЩ, Канада и Англия, както и в други развити страни, практиката е точно обратната – там децата не заспиват без електронни джаджи. Особено популярен е така нареченият „бял шум“- пуска се звук от падаща вода, плискане на море, шум на влак, кола и други.
Снимка: Guliver / iStock
Моят опит: Мисля, че шумът на вълните успокоява моето бебе и реално му помага да заспи по-бързо. Скоро след това обаче, то се събужда, въпреки че успокояващият звук продължава да се лее.
Страните от Латинска Америка
Традициите в латиноамериканските страни датират от древността. В Гватемала например, за бебето приготвят специална успокояваща играчка от дърво или от тел, облечена във вълна и със специфична украса.
В Еквадор и Чили нямат тези традиции. Там майките от сутрин до вечер работят и бебето постоянно стои привързано в цедилка на гърба им. И както може се успокоява само.
Снимка: Guliver / iStock
Наблюдавала съм тези майки. И никога не съм видяла на бебетата да им е неудобно, да изпитват дискомфорт или да плачат, когато са на гърба на майките си.
Аз не ползвам слинг, въпреки че у нас тази практика е много разпространена.
Моят опит: Не ползвам слинг, но имам ерго-бебе, в което то стои в хоризонтално положение. Опитах само веднъж, но ми се стори, че не е удобно нито за дъщеря ми, нито за мен. Стори ми се, че някак увисва под тежестта ѝ, че платът се впива, и се отказах.
Следва продължение
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари