Учените с просто предложение за словесния му арсенал
Снимка: Guliver / iStock
Учените изясниха как родителите могат да обогатят речника на бебето и да го „заредят“ със арсенал от нови думи.
Обръщайки се към него, е нужно не просто да повтарят това, което бебето „бълбука“,а да превърнат лепета в думи и цели изречения.
Екип от Калифорнийския университет публикуваха проучването си в списание PLOS ONE.
Те анализират аудизаписа на общуването между 1-годишни деца и възрастни, като записват всичко, което се случва в дома с помощта на малки диктофони. Анализът сочи, че реакцията на възрастните на бебешкия лепет е от съществено значение за бъдещия речник на детето и това с колко думи то ще си служи в бъдеще
При тези деца, чийто родители не просто повтарят след тях бебешкото бръщолевени, а правилно изговорят думата и я включват в изречение, речниковият запас е много по-богат в сравнение с връстниците, на които им се говори по бебешки.
Какво е лепета
Някъде на около 6-7-месечна възраст бебето влиза в етапа на лепета.
В българския език няма специална дума. В английския този етап се означава като babbling. Лепетът представлява комбинация от две или три срички. Звучат като поредица от "мам-мам, бам-бам, та-та-та."
Това не са същински думи, а съчетания от звуци на случаен принцип. За разлика от гукането обаче, те са съзнателно и целенасочено упражнение за предстоящото същинско проговаряне.
Снимка: Guliver / iStock
Възможно е възрастните подсъзнателно да се опитват да облекчат общуването като се придържат до „бебешкия речник“ , но така спъват развитието на говора на детето.
Когато те казват правилно и повтарят думата, мозъкът на детето се тренира да помни значението на повече и различни думи, обясняват учените.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари