Защо детето реагира така и какво да правят родителите, съветва психолог
Снимка: Guliver / Getty
„В отпуска по майчинство съм и прекарвам по цели дни с дъщеря си, но тя просто не ме забелязва. Изобщо не реагира, сякаш съм невидим. Когато се навеждам да я целуна, ме отблъсква, не иска дори да я прегърна. Не ми се усмихва, не се радва. Но когато дойдат татко или баба, тя изпада в истерия от щастие, свети цялата, тананика, смее се ... Какво се случва? Какво нередно направих ? ", пита разтревожена майка, описва необичайната ситуация, в която е изпаднала, и търси помощ от специалист.
Ето обяснението и съветите на педиатъра д-р Андрей Степанов.
Няма място за излишни тревоги
Ситуацията не е толкова драматична, колкото си мислите. Всичко има просто обяснение.
Детето ви възприема като част от собственото си тяло и реагира на нея без емоция. В края на краищата вие не се радвате и не целувате ръката, нито крака си.
Разбира се, вие сте обзети от любов и искате да получите силни, ярки емоции в замяна.
Трябва обаче да бъдете търпеливи и да изчакате.
Помнете – вашето малко дете все още се нуждае от вас, вие сте неразделна част от неговия живот. Дори след раждането детето и майката са едно неразделно цяло. Тази невидима връзка е особено силна през първите няколко месеца. Дори научно е доказано, че деца, останали без майчина грижа, боледуват повече, развиват се по-бавно и по-трудно се адаптират към променящата се среда.
Несъмнено с течение на времето разстоянието между вас постепенно ще се увеличава, особено ако решите да отидете на работа. Тогава дъщеря ви хем ще ви се радва, хем ще ѝ липсвате. Но дори да не сте непрекъснато до нея, тези свързващи нишки никога няма да се скъсат.
Защо децата са избирателни в своите пристрастия към непознати остава голяма загадка. Има предположение, че на генетично ниво те се страхуват повече от мъжете, защото им изглеждат по-опасни.
Страхът от непознати се проявява особено силно на 6-месечна възраст, защото именно по това време децата започват да пълзят и имат възможност да „избягат“. Но един етап на развитие дава тласък на следващия.
Ако се притеснявате от собствената си родителската ревност, знайте, че това е естествена проява на майчински (или бащини) чувства.
Вместо да се разстройвате, се научете да се възползвате от ситуацията.
Първо, не забравяйте, че бебето е много чувствително към настроението на майката. Усещайки, че нещо не е наред, то може да започне да капризничи, да проявява безпокойство, така че за общото благо, по-добре не се нервирайте.
Второ, научете се да се възползвате дори от това поведение на вашето мъниче.
Използвайте тези паузи, за да се отпуснете, да почивате, да направите нещо, което обичате, докато някой друг член от семейството ви го забавлява.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари