Как да определим посоките в развитието му и да ги стимулираме
Снимка: Getty
Как да разпознаем интереса? Много е просто: ако едно дете ясно проявява интерес към някаква дейност, постига резултати, умее да се концентрира върху нея по-дълго, тогава вероятно това е една от неговите области на интерес. Можем ли и как да го стимулираме, разказва психологът Татяна Цимлова.
Няма деца в предучилищна възраст, които да не се интересуват от нищо. Родителите обикновено са загрижени за две ситуации:
- ако детето не проявява постоянство, интересува се от всичко, не може да избере;
- когато то внезапно променя интереса си: отказва да ходи в спортната секция, напуска музикалното училище и се хвърля към нещо съвсем различно.
В това обаче няма нищо лошо. Всеки опит, макар и временен, ще е полезен за детето, ще му помогне по-лесно да разбере какво харесва повече.
Важно е родителят да демонстрира интерес към хобито му, да го насърчава, но да не се намесва твърде активно. Най-благоприятната ситуация е, когато и родителите имат хоби. Няма нищо по-заразително от личния пример.
Пътят към бъдещата професия
Професионалният интерес се гради върху познанието. Това не означава, че ако детето е запалено по природата, непременно ще стане биолог, генетик или ландшафтен дизайнер.
Въпреки това, хобито и възможностите да опита различни дейности могат да повлияят на неговия бъдещ избор.
Снимка: Getty
Така например, ако едно дете се интересува не само от игри с животни, но наблюдава тяхното състояние, изучава храненето, характеристиките на поведението им, това може да бъде нещо повече от приятно хоби. То му дава възможност да прояви чувство на състрадание, отговорност към другите и е начин да покаже, че имате мил, внимателен и грижовен син или дъщеря. И такъв човек ще може да се реализира не само като зоопсихолог или ветеринарен лекар, но и в други професии.
Струва си да се обърне внимание на това какви таланти проявява детето: пее ли добре, играе ли театрални етюди, чете ли поезия? Развитието на някое от тези умения ще бъде полезно в бъдеще, тъй като тренира паметта, учи го да контролира тялото и емоциите си и себе си като цяло.
Ако детето не обича да чете поезия от сцената, но обича да ги пише, а също така рисува и е сръчно, това показва жажда за творчество.
Дори и да не стане скулптор или художник, по време на уроците по рисуване, апликация, оригами то ще развие фини двигателни умения, постоянство и самоконтрол, способност за нестандартен подход към решаването на проблеми и креативност.
В бъдеще то ще може да прилага уменията си във всички области, където нестандартното мислене е особено ценено – например в дизайна или рекламата.
Интересът към четенето и изучаването на заобикалящата реалност, говорят за любопитство и желание за научно опознаване на света. Такива деца често задават въпроси на възрастните и очакват подробни и сериозни отговори.
Снимка: Getty
Ако детето обича да колекционира нещо, това също говори за рационален подход. Родителите могат да насърчат този интерес, например заедно да направят хербарий, да организират безопасни химически експерименти. Любовта към науката ще развие у детето любопитство и желание да систематизира всяка получена информация.
Ако хлапето не може да седи на едно място, обича движението във всяка от неговите форми, от състезания до игра на топка с приятели, това е повод да го запишете на някакъв спорт.
Не е задължително да стане професионален футболист или гимнастик, но спортът ще подобри здравето и ще формира навик за здравословен начин на живот.
Интересът към всякакви пъзели и конструктори може да показва страстта на малчугана към сложни системи. В бъдеще това може да се изрази в желанието за себедоказване в роботиката, програмирането или разработката на системи, където са необходими математически подход и логика.
Ако интересът не изчезне с времето, родителите могат да го насочат към специализирано обучение, към училищата, в които ще се занимава задълбочено с изучаване на физика, математика и компютърни науки.
Може ли да събудим интереса
Обикновено при формиране на своите интереси, детето следва нечии пример.
Какво трябва да направят родителите в този случай?
1. Създайте условия. Ако забележите, че детето ви обича да пее, танцува, да се представя пред публика, със сигурност трябва да му се даде възможност да се изяви. Това не са непременно кръжоци и ателиета.
Организирайте творчески вечери за съседи, роднини, приятели. Разработете сценарий, поканете участници, направете прости костюми и декори. Всичко това ще изисква участието на приятели, което означава, че детето също ще може да развие комуникативни умения, а изучаването на текстове развива добре паметта.
Може би в бъдеще той ще стане актьор, сценарист или ръководител на театрално студио. Във всеки случай той ще пренесе любовта към творчеството през целия си живот и ще намери вдъхновение и радост в него.
2. Бъдете внимателни и подкрепящи. Децата изследват света: слушайте въпросите им и отговаряйте. Дори ако интересите на вашето дете често се променят, умението да взаимодейства с околните остава.
3. Покажете уменията си за ефективна комуникация. Внимателно наблюдавайте детето и то само ще ви каже какво му е най-интересно да прави.
Мона Василева
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари