И 8 начина да промените това
Снимка: Guliver / iStock
Защо детето не слуша какво му казвате? Какво може да направите, за да ви изслуша и да ви чуе.
Всички сме преживели познатия момент. Молим детето да свърши нещо, то просто отказва. Може обстоятелствата да са различни, но ситуацията остава същата.
Ето няколко подхода, с които да пробвате.
Детето сякаш не чува вашите инструкции
Излизате от кожата си. Но загубата на контрол над емоциите, е едно от най-лошите неща, което може да направите. Може лесно да разберете защо детето не следва вашите инструкции. Особено, ако го молите за първи път да направи нещо.
Има голяма разлика между спазването на инструкциите и това дали то действително разбира какво искате от него.
Ако детето не ви слуша, може да пробвате следните трикове, съветва Very Well Family.
И лесно може да постигнете положителен резултат.
Снимка: Guliver / iStock
8. Засипвате го с твърде много предупреждения
Майката е тревожна, но ако отправя твърде много предупреждения, детето няма да я приеме на сериозно.
Безкрайните сигнали за опасност са като ехо в ушите на хлапета. Те са чували всичко това милион пъти и не се впечатляват особено. Ако са на ясно, че при 2 от всеки 3 предупреждения последици няма, няма да ви обърнат внимание.
Ако искате да ви чуят, намалете броя на предупрежденията. Така има шанс да приемат думите ви по-сериозно.
7. При лоша постъпка, няма последици
Вие говорите, обяснявате какво ще се случи. Заплашвате, а след това не предприемате нищо. След няколко подобни случая, детето ще разбере, че няма да има последствия и ще продължи да прави каквото му е угодно.
Ако изпълнявате заплахите си справедливо (според възрастта), то бързо ще научи, че трябва да спазва правилата. В противен случай ще се изправи пред последствие, което е неприятно и нежелано.
6. Вашите инструкции не са достатъчно кратки и ясни
Говорете просто и разбираемо, когато давате инструкции. Не се оплитайте в дълги обяснения. Задоволете се само с това, което е най-необходимо. Така ще опростите посланието си и ще го направите по-лесно за разбиране. И за изпълнение, разбира се.
5. Може да се наложи да промените очакванията си
Снимка: Guliver / iStock
Понякога искаме твърде много от децата си и това не е справедливо. Например, важно е да си дадем сметка, че те са по-уморени към края на деня и следователно не са особено склонни и не могат винаги да следват инструкциите ви.
Съобразявайте се в коя част на деня отправяте своите нареждания.
4. Оставете емоциите да се изпарят
Вероятно е много разочароващо, когато детето не изпълнява това, което му поръчвате. Губите търпение, гневите си, излизате от кожата си. Колкото и да е разочароваща тази ситуация, не губете контрол над собствените си емоции. Запазете спокойствие и дайте добър пример.
3. Те просто не искат да слушат
Възможно е децата ви просто да не слушат, защото не искат. Те не искат да правят това, което ги молите. Това е нормална реакция.
Например, когато играят видео игри, а вие искате да престанат. Защо родителят очаква, че забраната ще бъде изпълнена?
Задачата е да намерите начин и да накарате хлапето да сътрудничи. Ако то избира между две задачи (които вие ще предложите), това може да доведе до по-добър краен резултат.
2. Трябва да смените тона, така че да ви слушат
Заповедите и назидателният тон най-вероятно няма да спечелят детето. Когато му говорите с уважение и с чувство на съпричастност, е по-вероятно то да чуе и изпълни инструкциите.
Например: „Събери си играчките си; казах – веднага!“ е по-малко вероятно да доведе до положителен резултат в сравнение с; "Знам, че не искаш да си лягаш сега, но е късно и скоро ще се умориш. Моля те, събери си играчките си и аз ще те заведа до леглото."
1. Стъпка назад и оценка
Понякога се налага да се откажете от нареждането, което сте издали. Направете крачка назад и помислете дали наистина се налага то да бъде изпълнено.
Понякога за всички е най-добре, просто оставим нещата така и да се откажем. Ако детето ви е имало тежък ден или е изпитвало предизвикателства и разочарования, добавянето на още едно изискване, може да е прекалено много за него.
Проверете и как вие се чувствате. Ако търпението ви се изчерпва, а това е тема, която може да почака, просто я зарежете.
Понякога отказът е по-малката от двете злини.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари