По тях много лесно ще познаете дали човекът срещу вас не опитва да ви използва
Снимка: Shutterstock
Безсилие, обида, унижение, меланхолия, срам… Понякога всичките тези чувства преживяваме в отговор на привидно невинна забележка. По каква причина това се случва, обяснява Джексън Макензи, който е специалист по борба с манипулациите.
Юмруците се свиват, кръвта нахлува в бузите, избиват сълзи и дишането става трудно… Какво се е случило? Та нали забележката, заради която всичко това се случва с нас, е била напълно невинна, дори приятелска? И обвиняваме себе си още повече, защото не можем да обясним своята реакция.
Струва ни се, че ние нямаме право на такива преживявания. Но ако тази реакция се повтори, то имаме работа със злонамерен манипулатор. Много често такъв манипулатор се оказва психопат. Човек, на чийто характер са присъщи предпазливост, хладнокръвие, жестокост и жажда за власт над хората.
Чувайки думата „психопат“, преди всичко ще си спомните за Ханибал Лектър или Тед Бънди, но повечето психопати в крайна сметка не извършват насилия и не се намират в затворите, а са сред нас. Също така е много голяма вероятността средностатистическият наблюдател да ги приеме за извънредно алтруистични и приятни.
Преди всичко психопатите са социални хищници! Те използват обаянието си, за да получат от другите това, което искат. Няма изключения. Те еднакво безмилостно ще ловуват за членове на семейството, приятели, любовници и колеги. Те използват уменията си в областта на религията и политиката. Променят личността си, за да я направят такава, каквато според тях ще им се хареса. И това се получава.
Много е вероятно да намирате ваш познат психопат-манипулатор, за чувствителен и отзивчив и да изпитвате към него дълбока привързаност, но това ще е докато той не се нуждае от вас. В момента, който се появи нужда от вас, поведението му ще стане такова, че да ви побърка. Манипулаторите в началото ви поставят над всичко, превъзнасяйки вашия забележителен светъл характер, но това не продължава дълго.
Ето няколко често срещани фрази, които чувате от манипулатора, който се старае да подкопае вашата независимост. Ако някой каже една, две от тях, това все още не означава, че той непременно е психопат, но такива изказвания трябва да се разглеждат като повод да преразгледате отношенията си.
1. „На всичко придаваш твърде голямо значение“
Разбира се, че има хора, които във всякаква ситуация виждат прекалено много скрита умисъл. Има само един начин да разберете, дали в тази фраза има скрита манипулация, а именно да оцените в ретроспекция, доколко опасенията ви са били основателни.
Манипулаторите нарочно правят така, че да ви заставят да се почувствате на границата на параноята. Например флиртуват с бившите си в социалните мрежи пред очите на всички, а ако ги попитате за това, те ще ви обвинят, че придавате прекалено голямо значение на ситуацията. След месец обаче се изяснява, че те наистина са ви изневерили със същия този човек. Целта на манипулатора е да ви внуши съмнения в собствената ви интуиция. За целта те постоянно ви подхвърлят различни намеци и ви карат да се притеснявате, за да могат после да обвинят вас за тези притеснения.
2. „Мразя драмите“
Съвсем скоро ще разберете, че около тях има много повече драми отколкото около всеки друг от вашите познати. Манипулаторите в началото ще ви поставят над всички, превъзнасяйки вашия забележителен светъл характер. Но това няма да продължи дълго, защото тях всичко ги отегчава. Те са патологични лъжци, серийни мошеници и вечните жертви. Съвсем скоро всичките тези качества започват да изкачат на повърхността и да ви вкарват в една страшна бъркотия.
Манипулаторите нарочно организират провокации и когато реагирате, те обвиняват вас. Всеки път, когато вие изразите своето притеснение или недоволство, манипулаторът заявява, че това е същинска драма, която те ненавиждат, само и само на вас да ви стане неприятно от това, че реагирате на тяхното безобразно поведение, а те това поведение не искат да променят.
Продължението четете в Обекти.бг
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари