Всяка се стреми да заеме „главна“ роля в семейството
Снимка: Getty
Ситуациите, когато свекървата не може да понася съпругата на сина си и тя отвръща със същото, са чести днес. Спомнете си брилянтното изпълнение на Джейн Фонда в „Свекървище“.
Във филма тя с всички позволени и непозволени средства се опитваше да развали брака на сина си. Отношенията между нея и бъдещата съпруга на сина ѝ нагледно показват отношенията свекърва-снаха.
Скорошно проучване показа, че жените са по-склонни да имат конфликти със свекървата си (44%), отколкото със собствената си майка (30%).
Повечето конфликти между снахи и свекърви възникват заради грижите за децата или финансите, според проучването.
Изследователите предполагат, че тези конфликти може да са „повлияни от генетичен конфликт“, тъй като всеки човек „несъзнателно действа в интерес на своя генетичен роднина“, а не в интерес на човек с „чужда“ кръв.
„Този генетичен конфликт може да доведе до разногласия между некръвни роднини относно разпределението на ресурсите и инвестициите“, пишат авторите.
„Тези резултати потварждават хипотезата, че генетичният конфликт може да е в основата на негативните социални взаимодействия, които възникват в отношенията по афинитет (със свекърва).“
В резюме, публикувано в списанието Evolutionary Psychological Science, изследователите отбелязват, че враждебността между свекърва и снаха вероятно се дължи и на факта, че те са поставени в „роря“. Едната е принудена да се примири с избора на сина си, другата - с роднините на съпруга си.
„И майката, и съпругата се борят да постигнат една и съща позиция в семейството – да са „главната” жена. Всяка се опитва да установи или защити статута си. Всяка се чувства застрашена от другата", пише д-р Тери Аптър, психолог от университета в Кеймбридж и автор на книгата си “Какво искаш от мен?”
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари