6 грешки, които правят двойките след като натрупат „стаж“ в брака
Съпрузи се радват на есента. Снимка: Getty
В наши дни разводите са толкова често срещани, че дългият брак се възприема като постижение. Но дали всичко е толкова гладко за съпрузите, които живеят заедно от десетилетия?
Осъзнавайки, че дълги години са успели да съхранят брака, много от тях се отпускат и забравят за опасностите, които ги очакват.
Често и двамата съпрузи (или единият от тях) изтъкват факта, че са женени от 10-20 години – все едно това е лично постижение или победа на олимпийски игри.
Човек започва да се хвали наляво и надясно, да казва на всичките си приятели: „Но ние сме женени от толкова години“, сякаш, когато е сключил брак, не е вярвал в това.
И тогава в душата на неговия партньор несъзнателно се поражда съмнение: имаше ли други възможности? Трябва ли нещата да са различни? Той съмнявал ли се е?
Партньори се държат за ръце. Снимка: Getty
Втората грешка се крие в самото броене колко години двамата са живяли заедно. За какво да ги броим? Какво ни дава това? Сякаш е състезание. Състезение със себе си или с другите. Ако това е състезание със себе си, сякаш човек е изненадан и не е очаквал от себе си подобна издръжливост.
Или има състезание с родителите си: „моите не са живяли толкова дълго заедно“, или “баба и дядо и те не успяха, но ние вървим към рекорд“.
Подобни изказвания пораждат проблеми в самата двойка. Те може да не са очевидни, но ги има.
Не забравяйте, че разводи има и след 30 години брак.
Колко години брачен живот гарантират, че съпрузите няма да се разведат? В крайна сметка, колкото повече са годините, прекарани заедно, толкова по-болезнена е раздялата. И за самите съпрузи, и за техните приятели. И това е още по-неочаквано: хората са живели толкова дълго са се разделили.
Помислете: искате ли да сте 20 години заедно или искате да посрещнете старостта, която определено няма да дойде на 45-50 години, заедно? Или може би осъзнавате, че няма да можете да понасяте съпруга си още 20 години?
Често, след дълги години брак, съпрузите са убедени, че знаят всичко за партньора си и той с нищо не може да ги изненада.
И най-често точно в този момент той им сервира изненада - предприема неочаквани действия.
Това може да е паралелна любов, напускане на дома, без обяснение, когато външно уж всичко изглежда наред …
Или човек сменя религията, или се оказва, че има извърбрачно дете.
Мъдрост е всеки път да гледате на партньора си като на непознат.
Всеки път, да се опитвате да го опознавате и да научите нещо ново.
Човек не познава себе си, как тогава може да е убеден, че познава другия.
Интересът и вниманието към него трябва да бъдат постоянни, без значение от колко години двамата са заедно. На това се градят стабилните взаимоотношения.
Щом човек мисли, че познава другия, той губи интерес и не се интересува от него. Ако партньорите (или един от тях) не се интересуват един от друг, това отваря пукнатина в отношенията им, което поставя под въпрос дали ще отпразнуват сребърна сватба.
Семейство прави планове за бъдещето си..Снимка: Getty
Да се отнасяте към партньора си така, сякаш е длъжен за нещо: „Ти си съпруг, дължиш ми го; Ти си баща на нашите деца, трябва; Заедно сме от толкова много години, че си още по-задължен."
Единият съпруг възлага на другия отговорности, ограничения, дори забрани. Понякога той съобщава това, понякога се подразбира от думите и поведението му.
Понякога партньорът е съгласен с тези отговорности, понякога не.
Случва се да не е съгласен, но е принуден да го направи. Но колкото по-дълго един партньор търпи илюзорни споразумения, толкова по-силна ще бъде точката на кипене, а кога ще се случи взрив, не се знае.
Тук е важно всеки съпруг да не забравя, че другата „половинка“ има същите права. Не можете просто да го принуди да направи нещо против волята му. Самата идея, че любовта не е вечна, дава повече шансове за здрав брак, колкото и парадоксално да звучи.
Най-лошото нещо, което може да се случи в дълъг брак, е формулировката „Търпя я/го 10 години“.
Наистина ли просто се търпите взаимно?
За да е здрав един брак, идеята трябва да е съвсем друга: „Благодаря на й/му, че ме търпи повече от 10 години.”
И в идеалния случай никой не трябва да търпи другия, а отношенията трябва да носят удоволствие.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари