5 правила, които ще ви спестят истериите
Дете, което се вози в пазарска количка. Снимка: Getty
Вкъщи детето сякаш разбира, че трябва да се държи добре, но прекрачвайки прага на магазина, организира грозна сцена: крещи, на висок глас настоява да му купите това или онова, което харесва, ляга на пода и рита с крака в истерия.
Ако обаче се подготвите предварително за съвместното пазаруване, най-вероятно може да избегнете неприятните сцени.
На първо място, трябва да определите с каква цел отивате в магазина: за нещо конкретно или просто да разгледате и да планирате бъдеща покупка.
Друг важен въпрос: необходимо ли е да вземете детето със себе си и трябва ли да купите нещо за него? Ако не, по-добре е да не ходите заедно до магазина.
Дете, което прави сцена в магазина. Снимка: Getty
2. Когато малчуганът тръгне с вас, му кажете предварително в кой магазин отивате, какво ще купите, как може да ви помогне: да носи пакета, да избере кисело мляко, да купи сладки и т.н. какво е планирано. В магазина постоянно се фокусирайте върху това, което сте включили в списака за пазар, като не давате на хлапето възможност да се разсейва от изобилието на ярки кутии наоколо.
3. Не водете детето си в магазина, когато има много клиенти. Ще трябва да стоите на опашка на касата дълго и то ще скучае. Освен това в близост до касите има много изкушения (особено на ниските рафтова, които са на ниво на очите на детето) като дъвки, бонбони и други изкушения.
4. Преди да посетите магазина, направете списък с това, което смятате да купите. Това ще ви позволи да не губите твърде много време, докато оглеждате рафтовете. И веднага ще се заемете с пазара.
5. Обяснете на детето, че в магазина не може да вика, да бута, че трябва внимателно да кара количката, да казва „благодаря“ на продавача и на касиера.
Играйте у дома на продавач и купувач.
Детето трябва да опита и двете роли.
Уверете се, че разбира правилата за поведение в магазина.
1. Разумно е да ходите до гастронома, когато детето е нахранено. Между другото, това важи и за възрастните. В противен случай рискувате да купите много ненужни продукти.
2. Когато планирате да пазарувате в супермаркет, който продава всичко на света, направете маршрут така, че да заобикаляте рафтовете с играчки, ако не възнамерявате да ги купувате.
Също така е по-добре да не избирате подарък за друго дете, на което отивате на рожден ден, ако сте заедно с вашето.
Дете, което е избрало домат. Снимка: Getty
3. Ако в магазина детето ви помоли да му купите нещо, а това не е включено в плановете ви, отклонете вниманието му. Извадете е от чантата си малка играчка или бисквитка.
4. Опитайте се също да занимавате детето – изпратете го да купи сок или кисело мляко.
5. Ако детето е направило сцена и е избухнало в магазина, го оставете да се успокои. Ако разбере, че със сълзи може да постигне това, което иска, това поведение ще се превърне в негов навик.
По материали на Parents , Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари