Гърдите през бременността

Всякакви шантави неща стават с тялото ви и гърдите не са по-назад

06 Септември 2021 г.

Има ужасно много промени, които ви очакват през това 9-месечно пътешествие и някои от най-големите се случват с гърдите ви, пише parents.com. „Още от самото начало на бременността хормоните започват да уголемяват гърдите на жената, за да я подготвят за кърменето”, казва д-р Мери Джейн Минкин, преподавател по акушер-гинекология във факултета по медицина на Йейл и автор на „Наръчник по сексуално здраве за жената”. Може да изпитате някои от тези симптоми или всичките, но едно е сигурно – бюстът ви няма да е същият, щом вече има бебе на хоризонта. Ето няколко промени с гърдите ви, които може да очаквате по време на бременността.

1. Стават по-големи. Коремчето ви не е единственото, което расте. От самото начало се увеличават мастната тъкан и кръвоснабдяването към гърдите, за да помогне на млечните канали и жлези да пораснат. До шестата седмица бюстът на много жени се е увеличил с един размер, казва д-р Минкин.

2. Стават тежки. Заради увеличеното кръвообръщение и увеличената жлезиста тъкан гърдите ви започват да се подуват. „Освен това тялото ви лека-полека задържа течности, което е страничен ефект от увеличените нива прогестерон и естроген”, добавя Минкин. До деветия месец повечето бременни са качили поне кило само в гърдите си.

3. Болят. Отрицателният ефект от бързото увеличение на гърдите заради бременността е, че стават извънредно нежни. Всичката кръв, подута тъкан и задържане на течности може да направят така, че да изпитвате болка. Всъщност болезнените гърди са един от първите признаци на бременността.

4. Вените си личат повече. Може да забележите по-ясно очертанието им с напредването на бременността. „Вените ви стават по-видими под кожата, защото се разширяват, за да поемат увеличения кръвоток”, обяснява д-р Минкин.

5. Зърната стават по-големи. Те нарастват и стават по-различими, обикновено стърчат повече, отколкото преди бременността. В допълнение към това ареолите също стават по-големи и по-тъмни, което е в резултат на високия естроген. Жлезите на Монтгомъри (малките издутинки по ареолата) се уголемяват и започват да произвежда мазно вещество, което пази зърната и ареолите от напукване или изсъхване по време на промяната.

6. Може да протекат. Във втория или третия триместър може да забележите златиста слуз, течаща от зърната ви. Това е коластра – първото мляко, което жената произвежда от средата на бременността насетне и по време на първите няколко дни след раждането. Тази гъста, концентрирана течност може да изсъхне и да образува коричка по зърната ви, без да е влажна. Все пак при някои жени действително от гърдите им излиза мляко. „С напредването на бременността гърдите ви започват да произвеждат все по-голямо количество коластра и мляко и понякога то трябва да излезе”, казва специалистът и напомня, че може да носите подложки в сутиена си, ако забележите протичане.

7. Появяват се стрии. Уголемяването и подуването води до разтягане на кожата на гърдите, което за съжаление, може да доведе и до стрии. С това разтягане може да започнат и сърбежи. Ще ги облекчите, ако нанасяте овлажняващ лосион след баня и преди лягане.

8. Имат нужда от подкрепата ви. Бюстът ви има нужда да му се обърне внимание. Инвестирайте в сутиен, който го подкрепя, защото това е изключително важно за облекчаване на новото тегло на гърдите ви и за подпомагане гърба. Изберете такъв с широк колан и без банел, широки презрамки и степени на закопчаване. Вземете памучни вместо от изкуствена материя; те са по-удобни, защото позволяват на кожата да диша. И не забравяйте да ги подкрепяте и нощем: памучен спортен сутиен или нощен сутиен за бременни ще са ви удобни, докато спите.

9. Ще се променят завинаги. След като отбиете детето си, зърната ви ще си върнат предишния цвят, а гърдите ви ще придобият горе-долу размера отпреди да забременеете. Но понеже обемът им е бил по-голям, има немалка вероятност излишната кожа и стриите да останат. Вместо да съжалявате за по-добрата версия на гърдите си, приемете новия им вид – това е един от най-истинските белези на майчинството.

Още от Да поговорим

Дете упорито се катери по ограда. Снимка: Shutterstock

Как да научим детето да не се предава

Ако той е започнал да общува по-малко с вас, това може да е индикация, че емоционалната връзка е отслабнала.
Снимка: Shutterstock

 

Основната причина, поради която вече не сте негов приоритет

Най нови

Сладкишите могат да присъстват на масата, стига да са направени с алтернатива на захарта.
Снимка: Shutterstock

 

Дете упорито се катери по ограда. Снимка: Shutterstock

Ако той е започнал да общува по-малко с вас, това може да е индикация, че емоционалната връзка е отслабнала.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете упорито се катери по ограда. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да научим детето да не се предава

3 важни правила за изграждане на постоянство и решителност

Глухарче на вятъра. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо детето ми е по-чувствително от останалите

Как да се справим с емоциите му и да му осигурим спокойствие

Катрин Шварценегер с бебето. Снимка: Instagram
 

Заедно

Катрин Шварценегер показа семейна идилия в зеленчуковата градина

Дъщерята на Арнолд Шварценегер и Крис Прат отглеждат три деца

Бременна жена. Снимка: Shutterstock

Здраве

Нови данни: Раждането след 35 не носи висок риск

Учените дават аргументи в полза на късното майчинство

Селена Гомес. Снимка: Instagram

Заедно

Селена Гомес постави изненадващо условие за сватбата си

Певицата обяви годежа си през декември 2024 г., сега гови предстоящата церемония

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Правилата влияят и на мисловния процес на бебето.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Защо е важно да въведем правила, когато имаме бебе

Това му помага да се справи с новия за него свят по-лесно и да развива уменията си

Дете, което се тръшка и прави сцени. Снимка

Мнение на специалиста

„Иди си в стаята!“ и още 2 фрази, които не трябва да казваме на разстроеното дете

Тези думи само ще влошат ситуацията и наливат масло в огъня
-->