Когато майчинството идва неочаквано
Снимка: Guliver / iStock
Когато планирате бебе, се опитвате да предначертаете всичко: четете специализирана литература, ходите на консултации, съветвате се с опитни приятелки, с мама… А какво да правят момичетата, които забременеят неочаквано?
Ясно е, че все някога ще станете майка, но нямате конкретен план за действие в този случай и наред с новината, сте объркани от паника, удивление, недоумение…
Специалисти дават прости инструкции, които да ви балансират и мобилизират на първо време:
1. Уверете се, че наистина сте бременна
С тест за бременност е най-лесно да опровергаете всички съмнения. И все пак, неговата точност е около 95-99%, затова, за всеки случай, може да го повторите. Има няколко типа тестове: ленти, таблетки, мастилено-струйни, електронни и разликата между тях е само в начина на провеждане.
Докато чакате резултата, опитайте да прецените дали сте забелязали нещо странно през последните седмици: бременността невинаги започва със сутрешно гадене и промени в настроението – може би сте изпитвали неочаквано отвращение към любимите храни или обратно – невероятно силно изострен апетит към дадена храна.
Обърнете внимание дали втората чертичка на теста е достатъчно контрастна – ако е така, значи тестът е положителен. Ако е по-слабо видима може би просто нивото на хормона на бременността - гонадотропин все още не е достатъчно високо. Може да повторите теста след 3-4 дни, за да се убедите дали втората чертичка е станала по-ярка.
2. Спомнете си датата на последната менструация
Фактът е потвърден и тогава е време да си припомните точната дата на последната менструация. Ясно е, че невинаги можете да бъдете абсолютно сигурни в това, защото често пъти дните на последния цикъл не са точно фиксирани – или сте забравили да си ги запишете, или е започнал по-рано/по-късно или има някаква друга причина, макар вече да има много удобни програми за смартфон за контролиране на цикъла.
Обикновено настава едно чудене около тази дата, но тя е важна, за да се фиксира срокът на бременността - има „акушерски срок“, който отчита първия ден на последната менструация и отброява 40 седмици, и ембрионален, който отчита моментът на овулацията и затова е две седмици по-кратък от акушерския.
3. Спомнете си какво сте приемали в последно време
Узнавайки, че са бременни, много жени се притесняват, защото неотдавна са пили алкохол или медицински препарати. Няма място за паника - не е задължително това да е нанесло вреда на плода – само отделни видове лекарства и болести могат доказано да бъдат повод за прекратяване на бременността. Обсъдете всички подробности с лекар, за да прецени рисковете.
4. Посетете гинеколог
Обърнете се към лекар веднага, щом установите бременността – в някои случаи дори една седмица отсрочка може да бъде рискована.
Най-напред трябва да се изключи извънматочна бременност. Подробно наблюдение с всички възможни изследвания може да се назначи веднага, след като месечният цикъл е закъснял. А след две-три седмици може да се чуе сърцебиението на плода.
Важно е да намерите лекар, на който да се доверите да ви наблюдава през бременността, за да ви бъде спокойно, че сте в добри ръце през 9-те месеца.
5. Направете си списък с лекарите, които трябва да посетите
В началото на бременността е необходимо да се изследвате комплексно, особено, ако скоро не сте го правили. Ще ви се наложи да посетите различни специалисти - от стоматолог до ендокринолог.
Това ще помогне да се установи дали има някакви евентуални рискове за вас и за плода, но тъй като лесно може да се объркате за броя и времето на всички тестове, прегледи и процедури, които предстоят, направете си списък и си записвайте всичко важно.
6. Кажете на партньора
Наистина, това не е най-най-първото, което да предприемете, но си има причина – информирайте мъжа си за новинатаа само, когато сте съвсем сигурна, защото фалшивата тревога не е нужна никму.
Още един съвет - не очаквайте от него някаква конкретна реакция. Може би ви се иска той да ви прегърне и да започне да ви подхфвърля от щастие, но хората реагират различно на неочакваното. Напълно е възможно той да се смути, изплаши, да не умее да изрази емоциите си. Не си правете прибързани изводи, дайте време на партньора си да свикне с тази мисъл - самата вие до неотдавна не сте знаела какво да правите.
Но не пазете в тайна новината за бъдещото бебе, дори да се притеснявате как ще реагира мъжа ви и да не сте уверена, че ще го зарадвате. Честността винаги е за предпочитане, пък и в края на краищата тази новина засяга и него.
7. Спазвайте предишния начин на живот
Беременността не е болест – това за напомняне на момичетата, които често се смахват от новината и започват да мислят за себе си и да се държат като кристална кутия. Да, повишеното внимание към своя организъм е необходимо, но не се поддавайте на изпитания и не превръщайте ситуацията в нещо супернеобичайно.
Снимка: Guliver / iStock
Всичко, което обичате, е позволено с мярка, разбира се – а колкото повече положителни емоции изпитвате, толкова по-добре. Разбира се, налага се да ограничите употребата на алкохол, да избягвате тютюнопушенето и да не общувате с болни хора.
Но в никакъв случай не се отказвайте от спорта. Раждането е сериозно физическо натоварване и е важно да подготвите тялото си за него. Възможно е да се наложи да промените досегашните занимания, но като цяло физическата активност е необходима. Най-добре е да намерите инструктор, който да разработи комплекси упражнения за всеки триместър от бременността.
Адаптация Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари