6 аргумента да не му купите нищо
Снимка: Guliver / iStock
За малкото дете влизането в магазин за играчки е като вход към рая. А за родителите светва червена светлина: „Внимание. Опасна зона!“
Ако вие сте прекрачили прага на тази опасна зона с намерение да купите нещо за детето, е едно. Ако обаче, минавайки случайно край витрината, детето е видяло нещо много привлекателно, или пък, ако се налага да избирате подарък за друго дете, а няма къде да оставите своето и сте принудени да го водите със себе си, положението е сериозно.
Какъв е изходът от тази на пръв поглед безизходна ситуация?
В зависимост от възрастта на малчугана, поведението и аргументите са различни, но основните послания са едни и същи.
1. Пари точно за това в момента няма
Направете на детето обучителен курс по финансова грамотност за начинаещи. С други думи му разкажете, че точно сега не сте планирали да правите покупки и затова нямате във себе си излишни пари.
Ако вече сте взели категорично решение, че точно тези играчки никога няма да ги купите, откажете, без да използвате уклончиви обяснения като: „Възможно е някога да ги купим“ или „По-късно ще обсъдим този въпрос“.
Тази неопределеност дава надежда, а, както е известно, надеждата умира последна.
И ако това „някога“ или „по-късно“ никога не се случи, рискувате в очите на детето да изглеждате като човек, който не дължи на обещанията си. Затова откажете уверено и спокойно.
2. Акция „Купете едно, откажете две“
Ако не може да видите цвета на килима от натрупаните отгоре играчки, използвайте хитрост. Когато хлапето ви започне да хленчи за поредната Барби или за ново камионче, се постарайте да обясните, че няма да получи нова играчка, докато старите са натрупани навсякъде из къщата.
Помолете го да въведе ред, като махне излишните. Предложете му заедно да ги занесете и дарите в някой детски център.
Хлапето по всяка вероятност ще разбере вашия аргумент и ще се съгласи с него, но едва ли ще иска да се раздели със старите си и най-любими играчки.
3. Отложена покупка
Ако не искате да купите избраната от детето играчка в момента, но можете да го направите по-късно за предстоящ празник, му кажете: „Да, и на мен ми харесва тази играчка. Нека ти я подарим за рождения ден или за Нова година!“
Много по-интересно е, ако подаръкът не се получи веднага и детето почака малко, преди да го получи. Защото е добре и да помечтае за него.
4. Отвличане на вниманието
Този подход трябва да се прилага бързо, без излишни обяснения, за да не може детето да се усети какво точно са случва.
„Ох, гледай, виж там колко е пъстър, готин, хайде, качвай се в колата“.
Докато довършите тази фраза, трябва да сте напуснали магазина.
Не е важно какво точно ще кажете, важно е да е много и да задържи вниманието на хлапето.
5. Само не в ръце
Това правило е трудно за изпълнение. Съветът е прост – не давайте на детето да вземе в ръце играчката, която много е харесало в магазина.
Вземе ли я, вашите шансове да не я купите, значително намаляват.
Много деца, щом вземат в ръце вещ, смятат че тя вече е тяхна.
6. Носете с вас любима играчка
Винаги, когато излизате с детето, носете играчка, към която то е привързано – примерно плюшено зайче. И, ако то насочи вниманието си към друга, го попитайте: „А как мислиш, че ще се чувства Зайо? Той ще плаче. Нали той е най-добрият ти приятел!"
Ако детето се изхитри и ви каже, че и на Зайо му трябват нови приятели, избройте заедно с него колко играчки събират прах по рафтовете в детската стая. Ако тези играчки имат имена – още по-добре. Назовете ги по име. И с всички сили се опитайте да убедите детето, че като обижда Зайо, страдат и неговите приятели.
Източник: woman.rambler.ru, адаптация Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари