Как родителите деликатно да говорят по темата
Снимка: Getty
Ако вие и вашият партньор сте решили да се разведете, разговорът на тази тема с детето е неизбежен. Не се надявайте, че само ще разбере всичко. Като избягвате трудния разговор, няма да му спестите нито разочарованието, нито болката, които ще изпита, когато научи, че мама и татко ще се разделят.
Но, за да сте сигурни, че новината няма да се окаже силно травматична, трябва да го подготвите, съветва психотерапевтът Bryony Leo.
Мобилизирайте се, изберете удобен момент и честно му разкажете за вашето решение.
За да намалите стреса, използвайте тези фрази.
Детето ще се връща психически към този разговор в продължение на много години. Затова е по-добре да започнете с послание за любов и грижа. Повторете тази фраза още няколко пъти по време на разговора.
В моменти, когато сме уязвими, за нас е особено важно да знаем, че сме обичани.
Бъдете честни с децата относно настоящата ситуация, но не навлизайте в подробности. Не правете негативни коментари за партньора си, не говорете за недостатъците му.
За здравословното емоционално развитие е важно детето да поддържа добри отношения и с двамата родители. Така че колкото и да сте ядосани, не нападайте партньора си.
Детето трябва да знае, че вашата раздяла не е по негова вина. Успокойте го, че разводът е резултат от неразбирателство между двама възрастни. Кажете му, че то не може да повлияе на вашето решение какво и да направи.
Важно е да бъдете готови да отговаряте на всякакви въпроси. За детето не е лесно да разбере какво се случва. Затова насърчавайте неговия интерес.
Ако то зададе въпрос, на който нямате отговор, или просто от емоция изрече обидни думи, се опитайте да запазите спокойствие.
То изпитва болка, приемете го.
Детето трябва да знае, че може да бъде тъжно, ядосано, депресирано, когато чуе новината. И това е нормално! Общувайте с него и го насърчавайте да изразява емоциите си.
Понякога то може да се затвори в себе си, да промени хранителните си навици. Не го оставяйте в това състояние. Предложете му алтернативни методи да изрази себе си.
Снимка: Getty
Успокойте детето, че не трябва да се опитва „да събира“ мама и татко. Ако то ви попита какво може да направи, за да бъдете заедно, отговорете просто и директно: „Нищо. Това беше нашият избор. " И в този момент не забравяйте да го утешите.
Разговорът за вашите чувства е от съществено значение. Но в този случай подобни разговори трябва да бъдат сведени до минимум. Защото простите думи „ядосан съм“ или „тъжен съм“ вече могат да бъдат разбрани погрешно. Например, детето може да се ядоса на другия родител. Или да стане още по-тревожно.
Децата (особено малките) не винаги разбират какво се крие зад думата „раздяла“. Трябва спокойно да обясните какво е това. И ясно кажете: мама остава майка, а татко е татко.
Никой никъде не отива.
За детето ще бъде полезно да научи какви ще са предстоящите промени. Това ще му позволи да се подготви психически за тях. Кажете му, например, колко често ще се вижда с вас или със съпруга ви след разводFormattedа.
Обяснете, че нещо се променя, друго си остава същото. Например училището, което посещава, неговите те приятели, баба и дядо ... Просто сега мама и татко няма да живеят заедно.
Разговорът трябва да бъде завършен с думи на любов и подкрепа.
Напълно нормално е и вие да сте потиснати. Но сега вашите чувства не са толкова важни, колкото преживяването на детето. Не разбирайте това погрешно. Трябва да се грижите за себе си. Плачете, бъдете тъжни, но не го правете през цялото време и то пред детето.
Запишете се за консултация с психолог - колкото по-скоро намерите новия си баланс, толкова по-бързо ще помогнете на детето си да премине през тази ситуация.
В крайна сметка разводът може да се окаже положителен опит за цялото семейство.
Преходният период ще бъде дълъг и труден, просто бъдете търпеливи. Живейте за деня. Нищо, че децата ще са тъжни и наранени. Когато пораснат, ще могат да видят, че разводът не е само скръб и страдание. Той е и нов път, запознанства и възможност да откриете своето ново аз. Но няма да е точно в този момент, а вероятно много по-късно ...
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари