Защо това е най-неподходящият въпрос и как да започнете разговора
Майка и дете разговарят. Снимка: Getty
"Как беше в училище?" Как мина твоят ден?" - според психолозите това не е най-добрият начин да започнете разговор с детето.
Най-често ще чуете в отговор: „Всичко е наред“, но зад тези думи детето може да има предвид или да скрие стотици различни неща и ситуации.
Защо самите ученици не харесват този въпрос и какво да попитат родителите, за да чуят искрен отговор, обяснява психологът Марта Дейрос Коладо.
Това потвърждават и експерименти, които учените правят. Почти всички запитани деца, въртят очи и отговорят по същия начин.
„По-често отговорът няма да ви даде нова информация“, сигурен е психологът. - По същество това е “механичен огтовор“ - питате, получавате отговор. Но в него няма никакъв смисъл“, обаснява Коладо.
И така, какво трябва да попитате вместо това?
„Спомнете си как вие се чувствате в края на работния ден“, казва психологът Марта Дейрос Коладо. — Най-често не искате да отговаряте на въпроси, а просто се откъснете от всичко, да оставите нещата в офиса и да се отпуснете. Децата – също.
Цял ден са им задавали въпроси и е трябвало да отговарят. И сега мозъкът им има нужда от почивка. Те не искат да говорат и да разказват. Измъкват си с неутралното „Всичко е наред“.
Майка и дъщеря се забавляват след училище. Снимка: Getty
Веднага след училище е по-добре е да не задавате никакви въпроси.
Неврологичните изследвания показват, че децата могат да водят смислени разговори само когато са спокойни и основните им нужди са задоволени.
Фокусирайте се единствено върху факта, че се радвате да видите детето си . В този момент трябва да обърнете внимание в какво настроение е то – радостно и усмихнато или потиснато и затворено.
Опитайте се веднага да „назовете“ тези емоции. Например, можете да кажете: „Изглеждаш толкова щастлив и доволен!“ Днес трябва да се е случило нещо интересно."
Може би това ще помогне на детето да се отвори и разприказва, предлага Марта Коладо.
Оставете откровените разговори за времето преди лягане. Това е времето, когато децата са най-спокойни. В същото време разговорът не трябва да прилича на интервю или разпит.
Започнете с разказ за себе си. „Ако искате да чуете за деня на вашето дете, започнете със себе си“, казва д-р Коладо. — Разкаже му за забавните моменти, които са се случили на вашата работа днес, признайте, че синът или дъщеря много са ви липсвали. Говорете за нещо истинско: нещо, което ви е разсмяло, изненадало, напомнило ви за семейството и т.н. Споделете емоциите си с децата си и най-вероятно те също ще поискат да споделят нещо.“
1. Имаше ли нещо смешно или забавно днес?
2. Какво ти хареса най-много днес?
3. За какво говори днес с твоя учител (приятел)?
4. Чувства ли се тъжен или самотен днес?
5. Какво ти помогна да се почувстваш по-добре?
6. Имаше ли нещо, което ти създаваше трудности и успя ли да се справиш?
В училищна възраст децата не винаги могат да отделят чувствата от фактите и е важно да им помогнем да направят това.
Ако детето каже: „Струва ми се, че съм много лош ученик“, това не означава, че е така.
Когато то навлезе в юношеска възраст, родителите най-често отиват на заден план и трябва да сте подготвени за това.
През този период най-важни стават връстниците и приятелите. Това не означава, че нямате място в живота му, просто означава, че може да се наложи да намерите начин да говорите с него според новите условия.
По материали на CNBC , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари