Ето как да се справите с този често срещан проблем
Има успешни начини да се справите с малкия лъжец.
Снимка: Shutterstock
Децата лъжат по много причини. Често те искат да избегнат последици. А понякога просто казват това, което им хрумне, дори да не е вярно. Малчуганите могат да започнат да лъжат внезапно. Това е доста шокиращо за родителите, които досега са смятали детето си за честно.
Ако намерите правилния подход, вероятно ще успеете да спрете това поведение. Така определено е много по-лесно да излекувате основната причина, която кара вашия малчуган да изрича лъжи.
Четири са най-основните причини, които могат да подтикнат едно дете към лъжа. Това са:
Лъжите се променят във възрастта.
Снимка: Shutterstock
В зависимост от възрастта на детето ви лъжите му може да имат различни намерения. При по-малките деца лъжите са по-скоро форма на въображение, което не винаги е проблем.
Но често по-големите лъжат за поведението си. Това пазене на тайни може да доведе до сериозни поведенчески проблеми в зряла възраст.
Не бива да наказвате детето си или да го притискате в ъгъла, когато го хванете в лъжа. Това може да доведе до по-сериозни лъжи или дори обида. Вместо това запазете спокойствие и обяснете защо не трябва да лъже. След това го насърчете да ви разкаже историята отново, но вярно.
Не му се карайте и не му крещете, когато го хванете в лъжа. Много по-добре е да се стремите към комфортна комуникация между вас и детето ви. Следните стъпки ще ви помогнат да се справите с лъжите на детето си:
Когато детето ви порасне, то ще търси начини да се измъква от ситуациите. А така бързо ще научи и последствията.
Особено когато се занимавате с деца под тригодишна възраст. Излагайте доказателства, които противоречат на лъжите им.
Ако хванете детето си в лъжа, покажете му, че може да ви каже истината.
Децата бързо „попиват“ от поведението на по-възрастните. По този начин лъжата ще изглежда правилна в техните очи.
След това ги научете на моралните последици от по-големите лъжи. Позволете им да видя как вие сте били хващани в лъжа и нека това им послужи като урок.
Когато лъжата на малчугана ви е съчетана с друго тревожно поведение, проблемът може да бъде на психологическа основа. Например детето лъже и избягва контакт с връстници, ситуацията е обезпокоителна, тъй като вероятно се чувства изолирано и самотно.
Ако пък детето ви лъже и не показва признаци на разкаяние или вина, причините могат да бъдат по-сериозни отколкото очаквате.
Лъжите могат да бъдат и полезни.
Снимка: Shutterstock
След навършване на третата година детето ви вече може да разбира какво представлява лъжата. Обикновено децата лъжат, за да прикрият действия, за които знаят, че са неправилни.
Но лъжата може да означава и познавателно и социално разбиране. Предимствата на това детето ви да лъже са следните:
На малчугана са му необходими когнитивни умения, за да регулира действията си, да планира лъжите си и да разработва стратегии, когато лъже. Лъжата е проблемно поведение, но тя може да бъде начин детето ви да развива своите мисли и действия.
Детето ви ще трябва да се противопостави на това, което е обучено да мисли, за да поддържа лъжата. Това показва, че някои деца могат да задържат противоречиви мисли в съзнанието си и да контролират за кое действие говорят.
Това че лъжата е лоша, не означава, че детето ви е такова. Прочувания показват, че почти няма връзка между лъжливото поведение на децата и моралните им разбирания.
Недостатъците включват:
Детето ви може да лъже, защото изпитва голям натиск да се държи по определен начин. Често това напрежение идва от самите родители. Това може да доведе до ниска самооценка и чести лъжи, за да се избегне истината.
Детето ви може да не разбира, че това, което прави, е неправилно. Ако не знае, че поведението му е нередно, то ще продължава да лъже за действията си. Възможно е да няма когнитивната способност да разбере защо всъщност го прави.
Ако детето ви се чувства пренебрегнато, то може да измисли лъжи, за да привлече вниманието ви. Така то изгражда механизъм за справяне с липсата на признание, похвала и т.н. Това е поведенчески проблем, който трябва да бъде преодолян.
Елена Николова по материали от WebMD
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари