Съвети за организацията на празника от майка на три деца
Жена, която се готви за празника. Снимка:Shutterstock
Времето да стигне за всичко и да имаш наистина щастлива Нова година. Това не е фантазия - възможно е. Майката на три деца Алена Третякова знае как да го постигне и споделя опита си.
Не е тайна, че за много майки, наред с очакването на новогодишните чудеса, нивото на тревожност започва да излиза извън контрол, а тревожната мисъл „как мога да направя всичко и да не забравя нищо“, не я оставя на мира.
Ето примерен план за действие.
Подреждането на гардероба, изхвърлянето на ненужните неща, е една от задължителни препоръки преди настъпването на новата година. За това обикновено няма достатъчно време. Тази задача може да бъде решена без стрес. Например, използваме правилото за три неща: седмица преди Нова година всеки член на семейството изхвърля по три ненужни неща от стаята си всеки ден. И точно преди празника всеки избира малко пространство (например рафт с шапки или ключове, кутия с играчки, шкафче в коридора и т.н.) и го подрежда.
С този подход и с участието на двама възрастни и три деца, наистина ще имате успех.
Вече няколко години подред подготвям новогодишен куест за деца. Пиша прости задачи, свързани с Нова година и давам по една всеки ден.
Когато децата ми бяха по-малки, това беше цяла приказка.
Снимка: Guliver / Getty
Всяка сутрин те намираха писмо от гном, помощник на Дядо Коледа, в което пишеше какво трябва да се направи, за да се подготвим за празника:
- украсете къщата,
- украсете коледното дърво,
- опаковайте подаръците за роднини и приятели,
- напишете писмо до Дядо Коледа,
- направете играчка със собствените си ръце и дори
- почистете стаята.
С правилeн подход тази игра решава няколко проблема наведнъж: създава усещане за празник, децата са заети с нещо интересно и в същото време активно помагат в подготовката, давайки време на мама да диша спокойно или да направи други важни неща.
Най-обезпокоителният елемент – набавянето на подаръците, не препоръчвам да остава на заден план.
Обикновено опростявам задачата, като поддържам списък със „случайно споменати желания“ през цялата година. Освен това предварително питам семейството и приятелите си какво биха искали да получат под елхата.
Това спестява време за търсене, а и няма да купувате безполезни артикули.
За мен най-добрият вариант е да поръчам подаръци в онлайн. Но не и в последните дни на декември, за да не се притеснявате от доставката. Плюс това - няма да се блъскате в претъпкани магазини, а също така няма да правите импулсивни покупки.
Снимка: Guliver / Getty
Спомените от детството за новогодишната трапеза с оскъден асортимент, все още не позволяват на много жени да се отпуснат.
Но сега няма дефицит на продукти, всеки ден можем да ядем каквото си поискаме. Така че не виждам причина да се самоубивате в кухнята, устройвайки гастрономически хаос в новогодишната нощ.
В нашето семейство си създаде традиция - вечеряме заедно както обичайно в 19.00 часа. А за часовете до полунощ си приготвяме леко по хапване – сандвичи, хапки, плодове ...
Предварително обмисляме какво ще сложим на трапезата и всеки участва в приготвянето му.
Под менюто пиша списък с продукти и го разделям на две части: какво може да се купи предварително и какво трябва да осигурим точно преди празника.
Всичко това трябва да се направи писмено, а не да се разчита на памет, за да не карам мъжа си да тича пет пъти до магазина - първо за майонеза, после за краставици.
Разумният подход към празничната трапеза ще ви спести мъката да прекарате целия ден в кухнята, да готвите почти до началото на зарята и да се почувствате изтощена.
Ключът към общото щастие на празника не е, че всеки получава желаните подаръци, нито масата, която се пръска от храна. Основната гаранция за успеха на тази вечер е, че всички (важната дума „всички”) са усмихнати и щастливи.
Каква е тайната, питате? Факт е, че много жени забравят, че те са много важна част от празника и се самоубиват с неудържима подготовка.
През този период е важно да не забравяте за себе си, да си дадете възможност да почивате и да се настроите и да се подготвите за празника.
Няма как да усетите празничната атмосфера, ако тичате по магазините или висите с часове в кухнята. А това е гаранция, че трудно ще създадете празник и за близките си.
Така че спрете в това безсмислено състезание и помислете какво можете да направите за себе си точно сега. След това се опитайте да „излъчите“ тази светлина и да озарите и другите около вас.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари