Често родителите си задават въпроси свързани със слуха, зрението и другите сетива на бебето им
Какво трябва да знаете за сетивата на новороденото?
Снимка: Shutterstock
Понякога новородените бебета са твърде подценявани. Смята се, че не правят нищо повече от това да ядат, да спят, да плачат и да се изхождат. На пръв поглед може би наистина изглежда, че действията им са много ограничени. Но ако забележите как мъничето реагира на неща като светлина, шум и докосване, ще видите, че сетивата им работят повече, отколкото сте предполагали.
Как виждат бебетата.
Снимка: Shutterstock
Най-малките виждат най-добре от разстояние между 20 и 30 сантиметра. Това е идеалното разстояние за гледане в очите на мама или татко, което е любимо на всички бебета. На по-далече от 30 сантиметра новородените виждат предимно размазани фигури, защото са късогледи.
Очите им са чувствителни към ярка светлина, затова е по-вероятно да ги отварят при слаба светлина. Не се притеснявайте, ако очите на бебето понякога се събират или се отклоняват навън. Това е нормално, тъй като очните мускули още не са укрепнали.
Предоставяйте на бебето си привлекателни гледки. След човешките лица, ярките цветове, контрастните шарки и движението са нещата, които новородените обичат да гледат най-много. Черно-белите картинки или играчки ще задържат интереса на мъничето по-дълго, отколкото предмети или картинки с много сходни цветове.
В спокойна обстановка новороденото вероятно ще може да проследи движението на лицето ви или това на даден предмет
Дори и да не ви се вярва, новороденото чува звуци още от утробата на майката. Сърдечният ритъм на жената, бълбукането на храносмилателната система и дори звуците на нейния глас и гласовете на другите членове на семейството са част от света на бебето още преди раждането.
След като то се роди, звуците от външния свят се чуват ясно и силно. Бебето ви може да се стресне от неочаквания лай на куче наблизо или да изглежда успокоено от шума на прахосмукачката (така познатият „бял шум“).
Обърнете внимание как вашето мъниче реагира на гласа ви. Човешките гласове, особено тези на мама и татко, са любимата „музика“ на бебето. То вече знае, че именно оттам идват храната и топлината. Когато бебето ви заплаче в креватчето, можете да забележите колко бързо приближаващият ви глас го успокоява.
Тези сетива също са развити още от началото. Новородените могат да усещат вкуса и мириса, и дори предпочитат сладките вкусове пред горчивите. Например новороденото ще избере да суче от шише с подсладена вода, но ще се отдръпне или ще заплаче, ако му дадат да опита нещо горчиво или кисело. По същия начин бебето ще хареса приятен аромат и ще се отдръпне от неприятния.
Въпреки че сладкото е харесвано от малките бебета, вкусовите предпочитания ще продължат да се развиват през първата година от развитието на детето. Всъщност проучванията показват, че хранителният режим на майката може да повлияе на вкуса на кърмата ѝ. Например детето на жена, която е консумирала пикантни храни, докато е кърмила, вероятно като порасне ще предпочита пикантното.
Допирът също е много важен за новороденото.
Снимка: Shutterstock
С всеки допир новороденото опознава все повече живота и заобикалящата го среда. Докато са в утробата, бебетата са на топло и защитени, но след раждането се сблъскват с друг свят. За първи път усещат студа, както и твърдостта на креватчето им, което за тях е непонятно място. Уверете се, че за новороденото ви светът е приветлив, като му осигурите много меки дрешки и одеяла, нежни целувки и любящи ласки.
Ако искате да се уверите, че сетивата на бебето ви работят добре, можете сами да направите някои тестове.
Когато е тихо и липсват всякакви разсейващи фактори, проверете дали детето ви ще погледне към вас или към някоя играчка? Ако изглежда, че очите му се събират за повече време, незабавно се консултирайте с вашия педиатър. Също така говорете с лекар, ако забележите, че очите на бебето ви изглеждат мътни или пък извършват необичайни движения.
Ако се притеснявате за слуха на новороденото, проверете дали то ще се стресне от някакъв силен шум. Освен това, ако бебето се успокоява от гласа ви и реагира видимо на звуците от дрънкалка, вероятно всичко е наред.
Все пак притесненията относно слуха не трябва да бъдат пренебрегвани. Колкото по-рано се открие потенциален проблем, толкова по-лесно той може да бъде излекуван.
Елена Николова по материали от KidsHealth
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари