За да се превърне в негов космат „по-голям брат“ (част 1)
Бременна и куче . Снимка: Getty
За много двойки кучето е „първото им „дете“. И най-вероятно кучето също знае за това. А, когото е свикнало да бъде №1 и любимец на всички в семейство, може да има и трудности.
Раждането на бебето на първо място ще промени ежедневието и приоритетите на младите родители, което определено ще е объркващо за вашия космат приятел.
Подобно на децата, кучетата ценят предвидимостта, а раждането на дете драматично променя живота им.
Много скоро вниманието на родителите ще е насочето изцяло към новороденото и за кучето ще бъде трудно да разбере защо дългите разходки и активните игри, които толкова обича, са намалели или на практика са изчезнали.
Не чакайте последния момент. Да се върнете от болницата с бебе на ръце, за да го запознаете новата ситуация.
Има много начини да подготвите кучето си за идването на бебето. Колкото по-рано започнете, толкова по-добре!
Куче лежи на корема на бременната си стопанка. Снимка: Getty
Ако вашето куче никога не е работило с треньор, може би е време да започнете. Поведение, което сега ви изглежда безобидно – кучето ви да подскача от радост, качва лапи на гърдите ви, когато ви поздравява след работа – може да се превърне в проблем, ако сте бременна в осмия месец или имате бебе на ръце.
С треньора на кучета тези проблеми могат да бъдат решени предварително.
Освен това много кучета рядко имат контакт с малки деца. Това не е изненадващо - детето е непредсказуемо и прави много неща, които възрастните не правят: например, движи се рязко, крещи или се опитва да дърпа ушите или опашката на кучето.
За да знае вашият космат приятел какво да очаква, се опитайте да се разходите в парка и да наблюдавате как той реагира на бебета и малки деца от разстояние.
Ако имате приятели с деца, пробвайте да се разходите с кучето заедно с тях (до количката или, ако кучето реагира добре, с детето им).
Така постепенно вашето куче ще свикне с гледките и звуците на децата.
Активно подгответе вашето куче за пристигането на бъдещия му „брат” или „сестра”.
Може да изглежда глупаво, но можете да си купите кукла и да се отнасяте с нея като с истинско бебе. Носете я из къщата, гукайте я и я слагайте в креватчето да спи.
Това е необходимо, за да може кучето да свикне с промените в къщата, преди да се появи истинското дете. Оставете го да подуши всичко и не забравяйте да го запознаете с миризмите на бебешки хигиенни продукти - лосион, шампоан, талк.
Баща тленира кучето по време на разходка. Getty
Можете също да тренирате да разхождате кучето си, докато изпробвате новата бебешка количка. Това може да изглежда странно за някои, но ще позволи на вашия домашен любимец да свикне със скоростта, с която се движите, докато се разхождате.
Не връзвайте каишката му за дръжката на количката – когато то види нещо интересно, може рязко да се дръпне и да хукне напред, което е изключително опасно за детето.
Опитайте да тренирате командата „назад“ с вашето куче, за да го научите да се отдръпва и да уважава личното пространство на детето.
За да направите това, седнете срещу кучето и докато казвате „назад“, леко го насърчете да направи крачка назад. Веднага щом то отстъпи, го наградете: почерпете го с нещо вкусно или го похвалете.
Третият триместър е времето за правене на планове. Докато сте в болница, за да раждате, а партньорът работи, кой ще гледа кучето?
Ако кучето е възрастно и се нуждае от разходка два пъти на ден, не гоям проблем. Но ако е малко и още няма хигиенни навици, ще е по-трудно.
Уговорете се с приятели, които вашето куче познава и обича, да го разхождат през деня или вечер, ако вие не можете.
Притеснявате се как ще се справите с кучето си в първите дни след завръщането си от болницата? В този случай можете също да се обърнете към близки и съседи с куче или да го заведете временно на пансион.
Датата на термина и раждането няма как да се предвит с точност - затова дръжте каишката и храната на кучето на видно място.
Пригответе храната – разделете я на отделни порции, за да може всеки, който ще дойде на помощ, да се ориентира бързо. И напишете инструкции.
Куче и бременна . Снимка: Getty
Колкото по-малко дни остават до раждането, толкова повече време трябва да прекарате с кучето си.
Ходете заедно на дълги разходки, гушкайте се на дивана и се говорете.
Кучето реагира на всички ваши емоции. Когато прекарвате повече време заедно, ще му помогнете да се успокои, а вие ще се почувствате готови за предстоящите промени.
След като бебето се роди, помолете съпруга си или близък да занесе вкъси някоя негова носена дрешка. Нека кучето я подуши. Така ще го запознаете с миризмата и то ще свикне. Щом се върнете с бебето у дома, кучето веднага ще го разпознае.
Пригответе се за няколко целувки - вашето куче ще се радва много да ви види отново! Най-добре е в този момент бебето да е р ръцете на някой друг – въпреки цялото обучение с водача, радостта след раздялата може да бъде доста бурна.
Поздравете домашния си любимец и когато се успокои малко, седнете до него, като държите бебето и го оставете да го подуши, за да го опознае.
Следва продължение: Как да сприятелите бебето с кучето си
По материали на Parent, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари