Коледният сезон наближава, а с него идват и многобройните изморителни събития
Изобщо не е задължително да присъствате на всички коледни партита.
Снимка: Shutterstock
Празниците и съпътстващите ги събирания с приятели и роднини са прекрасни и изпълнени с емоции, но понякога изискват прекалено много енергия. Особено за един родител, празният сезон е натоварен и изпълнен с купища задължения.
Освен това може да бъдете поканени на повече партита и празненства, които трудно ще съчетавате едно с друго. Имайте предвид, че отказването на покани е напълно приемливо и трябва да се научите да казвате „не“ по начин, който не звучи неучтив. Ето как да се справите със социалния натиск през празниците, без да пренебрегвате собствените си нужди.
Най-сериозен стрес понасят майките по време на празници.
Снимка: Shutterstock
Изследване на „Американската психологическа асоциация“ от 2006 г. показа, че жените са по-стресирани през празниците отколкото мъжете. Почти половината от дамите (44%) забелязали повишаване на нивата на стрес през този период, спрямо 31% от мъжете.
Това е така, защото майките обикновено носят невидимото бреме на семейството - психическите и емоционални задължения, като планиране на ежедневни решения за цялата фамилия например. Това бреме става още по-голямо по време на празниците.
Празничният сезон често идва със силен натиск за перфектност, а обикновено жените в семейството са тези, които се поддават на стреса и държат на безупречната подготовка – от храната, през подаръците, до украсата.
През празниците, ако претоварите графика си, радостта от сезона може да изчезне. Специалистите обясняват, че двубуквеният отговор „не“ е мощен инструмент в това време на годината. Отказвайки покани, ние осигуряваме време за почивка и пространство за обработване на стреса, особено през празниците.
Много хора се страхуват, че отказът може да обиди някого, специалистите отбелязват, че често това не е така. Казването на „не“ помага на околните да разберат нашите нужди. Това учи и децата ни на важността да поставят граници и да отделят време за почивка, вместо да се поддават на натиска да бъдат постоянно заети.
Има начини любезно да откажете поканата.
Снимка: Shutterstock
Тази кратка думичка е напълно достатъчен отговор и не изисква обяснения. Често е напълно приемливо просто да кажем „Не“ или „Не мога“. Няма нужда да даваме дълги оправдания, ако просто не искаме да направим нещо.
Ако обаче се притеснявате, че краткият отказ звучи твърде неуважително, ето няколко съвета как да откажете с респект към отсрещния човек:
Не отлагайте отказа си. Забавянето на отговора може да създаде допълнителен стрес както за вас, така и за човека, който чака вашето решение. Отговорете възможно най-скоро, за да не оставате с чувство на вина.
Започнете с нещо положително, като например: „Благодаря, че ни поканихте“ или „Звучи забавно“. Така показвате, че цените поканата, а отказът ви не е личен.
Не е нужно да обяснявате в детайли защо не можете да присъствате. Краткото и учтиво „Благодаря, но няма да можем да дойдем“ е съвсем достатъчно в голяма част от случаите.
Ако искате да се видите с този човек по-късно, предложете да се срещнете, когато графикът ви позволява. Можете да кажете нещо като: „Този месец е много натоварен, но ще се радвам да се видим след празниците“. Това ще поддържа добрата приятелска връзка помежду ви и ще бъде един от най-приятните откази, който един човек може да чуе.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари