Всички сме чували израза „трябва да работим върху взаимоотношенията“, но как точно
Влюбени се целуват. Снимка: Getty
Когато се влюбим, рядко мислим за съвместен живот след 10, 15, 20 години. Връзките се развиват тук и сега: това е страст, чувства, пеперуди в стомаха, които често ни слагат „розови очила “. Но когато романтиката се изчерпа, партньорите несъзнателно започват да се нараняват един друг.
Защо се случва това и какво да правим по въпроса, обяснява психоложката Ина Карас пред изданието Psychologies.
Понякога изглежда, че човекът до вас ви обижда от злоба, но всъщност с действията си той само несъзнателно подчертава своите наранявания, казва експертът. И ако сте подготвени за това и също така започнете да подреждате собствените си психологически „блокажи“ възможно най-рано, тогава във връзката ви няма да има разочарование, твърди спициалистката и дава конкренти съвети.
Има много сценарии за взаимоотношения: кротката Пепеляшка, която е възнаградена за търпението и несгодите си от добрата фея, жертвоготовната Малка русалка, изоставила семейството, отказала се от гласа си в името на любовта.
„Спомнете си какви любовни истории – приказки, филми – са ви вдъхновили и осъзнайте как те са повлияли на вашия модел на поведение“, съветва психоложката. „Когато осъзнаете, че живеете по определен модел, ще имате сили да го промените – сами или с помощта на специалист.“
Мъж целува ръка на любимата си. Снимка: Getty
Децата подсъзнателно възприемат модела на отношение на своите родители и баби и дядовци – тези възрастни, с които са израснали.
Ако сте отгледан само от майка си или само от баща си, това също ще повлияе силно на бъдещия ви семеен живот.
Не търсете „виновен”: трябва само да анализирате информацията и да започнете да променяте живота си, за да избягате от лошите модели.
Тема за общуване са предишните две точки: какви любовни истории са го впечатлили и как са се развивали отношенията между възрастните в семейството му.
Много е вазможно да разберете подробности от миналото на мъжа, когото обичате и вместо да се сърдите и карате, да разберете защо той се държи така и да му помогнете да коригира поведението си.
Става дума да приемате както вашите, така и неговите недостътъци. Всъщност „недостатъците“ в една връзка са условност. Има нещо, което не приемаш или той не приема в теб. Ако партньорите никога не са успели да преодолеят отношението си към това, което не харесват един в друг и не са успели да се „променят“ един друг, рано или късно ще се разделят.
„Няма нужда да се опитвате да промените партньора си - това само ще навреди“, казва психологът. - Може да промените само себе си, отношението си към ситуацията и начините си на взаимодействие. Първото нещо, което трябва да направите, е да осъзнаете разликата между критика за заяждане, и критиката, с която правите анализ на ситуации, за да направите оценка. В идеалния случай трябва да не трупате раздразнение, а да се научите учтиво да изразявате мнението си."
Мъж поднася подарък на любимата си. Снимка: Getty
Съпружеската любов също има свои закони. Ето четирите най-важни:
- Любовта може да се развие само във взаимоотношения, в които съпрузите са готови да споделят както радост, така и скръб един с друг.
- Връзките се създават от двама души и двамата работят върху тях.
- Любовта иска да се грижим за нея и да й отделяме време и внимание.
- Любовта не идва веднага: тя се ражда, когато влюбването отмине. Но можете да се влюбвате в партньора си отново и отново – при истинската любов това се случва постоянно.
Разбира се, не става въпрос за понасяне на насилие – морално или физическо. Но ако имате здрава връзка, трябва да можете да изчакате желания резултат.
Необходими са търпение и способност за преодоляване на трудностите, за да достигне връзката ви на ново ниво.
Любовта може да бъде укрепена или може да бъде унищожена. Най-ярките й „убийци“ са предателството и агресията. Но има и скрити фактори – такива, които тойно вредят. Те включват лъжи, алчност и враждебност.
„Бъдете особено внимателни към раздразнителността - колкото по-дълго живее във връзката ви, толкова по-трудно е да се отървете от нея“, предупреждава Ина Карас.
Всеки от вас има собствени желания и интереси. Не можете да празнувате всички празници само със своите родители. Партньорът със сигурност ще иска да посети и майка си. И това не са странни приумици.
„Научете се да търсите компромиси, да правите взаимни отстъпки и да се радвате не само на собствените си придобивки, но и на успехите на другите“, съветва психологът. „Ако започнете да се отдадете само на неговите желания, напълно игнорирайки вашите нужди, или обратното, връзката ви веднага ще започне да се срива.“
Изглежда логично, но много често нашите действия и чувства не съвпадат. Това означава, че се страхувате да бъдете искрени в една връзка. Но вашият партньор не е ясновидец, той не може да познае вашите мисли и чувства - той вижда само това, което му показвате. И той може неволно да ви обиди, просто защото не разбира как наистина се чувствате по този въпрос.
Затова се научете да казвате това, което наистина мислите. Това умение обикновено е много полезно за цял живот.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари