На кой етап леглото може да „излезе“ от стаята на родителите
Снимка: Guliver / iStock
Подгответе „спалнята“ на бебето още преди постъпването в родилния дом, за да е подредено и готово, щом заедно се приберете оттам. Така и вие ще имате възможност за малка почивка.
В стаята на родителите
За много млади родители това е най-добрият избор особено през първите седмици – майката бързо може да обслужи бебето, да го накърми, да го успокои, да слуша как диша, за да е спокойна, а през паузите, ако ѝ остане време - да поспи.
За други изборът от самото начало е бебето да спи в съседна стая, а вратата да е отворена, бейбифонът включен, за да го чуват.
Мнението на специалистите:
След 3-месечна възраст бебето почва да вижда по-добре и от части се е приспособило към околната среда – светлина и миризми. То вече спи по-спокойно и продължително през нощта. Това е подходящият момент да бъде отделено в друга стая, ако естествено решението на родителите е такова.
Да спи самостоятелно това значи: да приема акта на отделяне от майка си, да превъзмогне тревогата, която подсъзнателно усеща и малко по-малко да се подготвя за самостоятелен живот.
Така че времето това да се случи и леглото да „излезе“ от стаята на мама и татко, е между 3-ия и 6-ия месец.
Какво да направим
Това, че бебето ще има свое място, е важно, но винаги тревожи майката. Добре е заедно да се подготвят за този момент. И майката да отдели повече време на бебето си преди нощния сън – да го полюлее, докато се унесе, да му пее песен или да му шепне нещо, с което да го успокои.
Всяка майка си има „тайни“ начини, които е установила, че помагат. Малкото трябва да се чувства сигурно, защитено и спокойно. И всичко, което създава уют, е от полза.
Родителите вземат решение дали ще отделят бебето в отделна стая или не и кога да се случи това.
В леглото на мама и татко
Това е възможно най-неприемливият вариант.
Аргументът, че така майката ще може да го взема по-лесно, да го кърми и приспи отново, не е разумен. Защото дори най-отдадената и любяща майка е капнала от умора, може да заспи дълбока и да задуши малкото, особено в първите седмици след родилния дом.
Другият риск е, че бебето бързо свиква с компанията на мама и татко и след това трудно ще се откаже от тази екстра.
И като всяко правило и това има изключения. Те се налагат, когато малкото е болно, при пробив на зъбки, нощни кошмари и ситуации, при които родителите преценят, че се нуждае от физическото присъствие на майката, което най-бързо ще го успокои.
Позицията в леглото
Спането по корем не се препоръчва от педиатрите. Науката го свързва с по-висок риск от синдрома на внезапна детска смърт.
Допуска се само, ако поради заболяване или други обстоятелства, лекарят го е препоръчал.
„Когато е по-корем, бебето може лесно да вдиша въздуха, който е издишало. А това води до хиповентилация. От друга страна при тази позиция на тялото температурният обмен е намален – ако то има треска или , ако градусите в стаята са високи, температурата на бебето може опасно да се повиши“ , обяснява д-р Бернар Бедуре.
А една обикновена хрема, при деца, които имат навик да спят по корем, ги излага на двоен риск, от задушаване и претопляне.
При позиция на една страна бебето също не се чувства особено комфортно.
Когато все още е напълно безпомощно, има риск да се търкули и да остане захлупено с лице към възглавницата.
Изборът на подходящо леглото
До 2-годишна възраст детето трябва да спи:
- в стабилно креватче с решетка – добре е да я проверите за производствени дефект, за да се избегне риск от евентуално заклещване или защипване на пръстчетата.
- върху матрак, който да е твърд и да е съобразен с размерите на бебето. Така ще си спестите риска то да изпадане и да се затисне между матрака и леглото.
- без възглавница, подвижни чаршафчета и балдахини, които могат да се измъкнат и да се увият около него.
- Без плюшени играчки в близост, за да се избегне риск от задушаване.
- Около главичката не трябва да има нищо, което крие риск да падне и да покрие лицето му, с което да затрудни дишането.
- Да не го оставяте за нощния сън в спален чувал. Обяснението на педиатрите е, че детето не трябва да се чувства като затворник в леглото.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари