Взаимоотношенията са енергиен обмен между двама души
Може да се справите с гневния шеф.
Снимка: Shutterstock
Независимо дали става въпрос за микромениджър, който постоянно наднича зад вашето рамо, или пък някой, който си приписва заслугите за вашите идеи, повечето хора са работили за лош шеф поне веднъж в кариерата си. Въпреки че един токсичен лидер може да направи ходенето на работа едно изключително неприятно преживяване, има начин да промените енергията си и да се справите с проблема, казва невропсихолога и сътрудник в Харвардския университет Джулия Диганги, автор на Energy Rising: The Neuroscience of Leading with Emotional Power.
„Много пъти имаме чувството, че нашите емоции или чувства са неща, които се случват извън тялото ни – случва се нещо и ние ставаме жертва на чувствата си“, казва Диганги. „Това не е така. В сферата на неврологични науки е ясно , че емоциите са буквално електрическа енергия. Имаме множество доказателства, които показват, че когато разберете как да работите с енергията, независимо дали става въпрос за слънчева енергия, водна енергия или вятърна енергия, можете да я впрегнете, за да стимулирате промените, които искате. Абсолютно същото нещо важи и за нашата емоционална енергия“, добавя тя.
Взаимоотношенията са енергиен обмен между двама души и лидерството в крайна сметка може да бъде дефинирано на база на това кой има най-силната емоционална енергия в стаята, казва Диганги.
„Това е 50/50. Ако не харесвам начина, по който върви една връзка, трябва да помисля дали да си върна енергията“, добавя тя.
Първата стъпка е да направите инвентаризация на това какво се случва с вашето внимание. „Никой не излиза извън релсите след едно лошо взаимодействие. По-често причината е, че сте живели по този начин седмици, месеци или години“, обяснява Диганги.
Например, може да се чудите дали работата ви е достатъчно добра, ако не получите обратна връзка за даден проект. Или когато шефът ви не отговори на имейла ви, предполагате, че не ви вземат на сериозно. Това създава емоционално объркване в мозъка, което той не може да толерира, така че започвате бързо да търсите обяснение, казва тя.
„Мозъкът е детектор на модели, така че винаги се опитва да затвори цикъла, за да може да ви пренесе на следващото място, на което трябва да бъдете. Нямате много време, преди мозъкът да вземе нещо, което е двусмислено, и да го преобразува в нещо конкретно. Освен ако не работите с него, той ще го превърне в нещо негативно, подозрително или заплашително. Трябва да разберем, че нервната ни система реагира на объркване и несигурност и да се научим да я управляваме“, добавя Диганги.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари