И можем ли нещо да направим по въпроса
Снимка: Shutterstock
По-малките деца не са по принцип поставени в по-добрата ситуация. Първо - по-малкото почти винаги износва дрехите на по-голямото. Второ - ако баткото или каката са отличници, от малкото се очаква да не пада по-долу. И трето - по-големите често нарушават личното пространство на по-малките, отнемят им нещата, играчките и т.н.
Но въпреки това съществува правилото, че малките са любимците на мама и тати. Защо се случва така?
Какво мислят учените по този въпрос
Изследователи от Brigham Young University в САЩ са си поставили за цел да отговорят на този така важен въпрос. Просто за по-малките деца, които постоянно се сравняват или са сравнявани с по-големите, им е много важна връзката с родителите и искат да се чувстват любимци.
„Родителите едва ли често казват на по-голямото дете: „Защо не можеш да се държиш като по-малкия си брат или сестра?“ В повечето случаи се казва обратното“, отбелязва един от авторите на изследването Алекс Дженсън.
Как да реагирате правилно в такава ситуация
„Когато родителите естествено и с еднаква любов и подкрепа подхождат към всички деца, няма място за любимци и подобни проблеми. Но ако се преструвате, че се отнасяте еднакво съм децата си - ситуацията е друга. И в този момент аз ще кажа: „Не, вие трябва да се отнасяте към тях справедливо, а не еднакво“, твърди Дженсън.
Така че помислете добре, преди да давате за пример или сравнявате по-малкото дете с по-големият му брат или сестра, или пък да дарявате с повече внимание и топлота дребосъка, а да критикувате постоянно по-голямото дете.
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари