Отегчението всъщност изобщо не е толкова лошо, колкото сме свикнали да го възприемаме
Снимка: Shutterstock
„Мамо, скучно ми е, какво мога да правя?“ Няма родител, който да не се е изправял пред този въпрос. Ако получавахте по левче всеки път, когато малчуганът ви питаше това, вероятно сега щяхте да сте милионер. Хайде, не милионер, но поне с едно завидно състояние в банката, което да ви осигури спокойствие до старини.
Наистина ли е такъв проблем, когато децата скучаят? Оказва се, че е точно обратното. Свикнали сме да я приемаме като нещо лошо. Но отегчението на малчуганите е всъщност полезно за тяхното развитие.
Снимка: Shutteratock
Защо децата мразят да скучаят?
Технологиите, консуматорството и огромното нарастване на извънкласни дейности като спорт, изкуство и всевъзможни занимания, на практика създадоха свят, в който малките водят силно ангажиран живот, в който има все по-малко свободно време за нищоправене. А те имат нужда от такова време, именно за да разберат какво искат да правят и как да го направят.
Важен фактор е и това, че в повечето семейства и двамата родители работят. Съответно те имат много по-малко време за децата си, затова запълват тяхното свободно време с полезни дейности. Спор няма, че спортът, изкуството и всички онези извънкласни занимания са наистина градивни. Но не и когато с тяхното количество се прекалява.
А и сред родителите става все по-модерно съревноваването по отношение на децата. Всеки иска неговото да бъде по-добро и затова го товари с нови и нови дейности, които да развият уменията му.
Когато най-после останат сами, децата трябва да разчитат на себе си, за да се забавляват. И от невъзможност да решат какво да правят, започват да експериментират.
Скуката насърчава въображението и творчеството
Когато останат сами, малчуганите са принудени да бъдат по-креативни и съответно развиват въображението си. Освен това получават възможност да опитат неща, които те смятат за интересни, което пък увеличава любопитството им и усещането за откритие. Това ги прави щастливи, като същевременно им доставя удовлетворение, че могат да се справят и без помощта на възрастните.
Различни изследвания доказват, че когато на деца или възрастни се възложат поредица от скучни задачи, те проявяват много повече въображение. Така че не пречете, а приветствайте скуката. По този начин децата се научават да поемат инициатива и да измислят начини за справяне, които не са продиктувани от някой друг.
Отегчаването разнообразява
Животът изглежда лесен, когато от всички посоки те предупреждават и предпазват. Но пък е толкова интересен, когато предложи нещо необичайно. Същото е и със скуката. Тя кара децата да измислят свои занимания и да развиват тези умения. Наличието на свободно време им дава възможност да пробват своето мислене в непознати ситуации.
Снимка: Shutterstock
Развива уменията на детето за решаване на проблеми
При възникнал проблем, скучаещите деца трябва сами да достигнат до решението му, опитвайки различни варианти. Когато се намесвате, вие всъщност им пречите да правят това. Скуката насърчава инициативността им и те свикват да мислят и разчитат на себе си във важни ситуации.
А ако ги съберете с други деца и им предоставите време и пространство, в което нищо да не ги разсейва, те се научават да комуникират и си помагат, за да направят нещо заедно. Това е изключително важно за социалните им умения. И се постига само с практика.
Скуката създава доверие
Когато детето се справи само с даден проблем, самочувствието му се повишава. Следващият път ще опита нещо ново и ще поеме умерен риск, което ще го направи по-уверено. Така развива мисленето си, опознава по-добре света, фокусира по-умело вниманието си и най-важното – разбира, че сте му гласували доверие и вярвате, че може да се справи само.
Ако е ангажирано с конкретна дейност, то ще й се отдаде с цялото си сърце и внимание. Но ще свикне да си взаимодейства и да се съобразява и със заобикалящата го среда.
По материали от Mamma sto bene
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари