На тези и други трудни въпроси отговарят Мариана Кръстева, съавтор на „Така започва всичко“, и Величка Дошева – психолог и председател на Българска асоциация „Осиновени и осиновители“ в шестия епизод от подкаст поредицата „Новите родители“
Снимка: Shutterstock
За осиновяването се говори трудно, а е важно. Има родители, които се притесняват да признаят пред вече порасналото дете, че то е осиновено. Докато някоя „любезна“ съседка или роднина, не разкрие голямата тайна. Има и такива, които предпочитат да кажат още в самото начало истината, за да расте детето им по-уверено и спокойно.
Това са само част от затрудненията, с които се сблъскват осиновители и осиновени деца. Пред какви други изпитания са изправени родителите, които искат да осиновят дете? Как да се подготвят за идването му в дома им? Кои деца са по-трудни за адаптация – по-малките или по-големите? Кога и как родителите най-правилно да кажат на детето, че е осиновено?
На всички тези въпроси потърсихме точните отговори от Мариана Кръстева, съавтор заедно с Димитра Мирчева, на първата българска книга за деца „Така започва всичко“, в която главният герой е осиновено дете, и Величка Дошева – психолог и председател на Българска асоциация „Осиновени и осиновители“.
Един от сериозните проблеми, когато се пристъпи към осиновяване е, че хората не са достатъчно подготвени. Освен това много често задават критерии и се надяват да получат дете, което да бъде по техен избор. А дори в биологичното семейство няма как да се „поръча“ точното дете.
„Хубавото е, че процедурата е изключително бърза – 3 месеца, в редки случаи – между 4 и 5. Все още има възможност бъдещите родители да получат едно добро и качествено обучение в различните социални услуги, които предлагат такова. А документите се оформят в рамките до 1 седмица. Друг е въпросът какви са изброените критерии, които всъщност затрудняват избора. Може би най-голямата трудност за кандидатите е да превъзмогнат себе си, а всъщност трябва да се радват, че ще могат да бъдат родители“, обяснява Величка Дошева.
И точно тук групите за взаимопомощ могат да бъдат много полезни. Проблемът е, че все още има твърде много предразсъдъци към осиновяването, смятат експертите.
А как да се подготвят родителите за влизането на детето в дома им и как да го посрещнат? Отговорът е всъщност много просто – по същия начин както се изписва и бебе. И е важно да помнят, че не детето, а те трябва да се нагодят към него. Родителите са тези, които притежават емоционалния инструментариум да бъдат гъвкави и адаптивни, а не да променят детето по свой начин.
- Anchor
- Spotify
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари