Разбирателството е важно както за вашата работа, така и за репутацията ви
Снимка: Shutterstock
Човек сам избира приятелите си, но обикновено не може да избира колегите си. Има голяма вероятност във вашата професионална кариера да ви се наложи да работите с някой, който не харесвате. Може дори в момента да имате колега, който просто не понасяте.
Макар че работата от разстояние, която стана характерна за голяма част от нас през последната година, ограничава нежеланите взаимодействията с вашия колега, липсата на контакт и информация може да влоши ситуацията, казва Карлос Валдес-Депена, автор на Virtual Teams: Holding the Center When You Can’t Meet Face-to-Face.“
„Когато общувате във виртуална среда, винаги може да изключите камерата, ако не искате да го виждате. Този тип комуникация обаче намалява и способностите ви да възприемате различни невербални сигнали, като изражения на лицето и промени в интонацията на гласа. Това увеличава вероятността от неразбирателства, които могат да влошат допълнително отношенията ви“, казва той.
Независимо дали ви харесва, или не, вашата работа и репутация зависят от способността ви да се разбирате с останалите, дори и с хора, които не харесвате.
Според Валдес-Депена има няколко трика, които ще ви помогнат да направите ситуацията по-поносима:
Осъзнайте, че това е ваш проблем
Фактът, че не харесвате някого, не е проблем на този човек. Това е ваш проблем, казва Валдес-Депена.
„Ако ви намирам за неприятен по някакъв начин, това се дължи на моите лични преценки и реакции. Затова аз трябва да поема отговорност за собствените си чувства. В основата на всичко е личната отговорност“, казва той.
По думите му обаче е важно да бъде разграничено недоверието от антипатията.
„Можете да работите с всякакви хора, стига те да не прекрачват установени социални граници или работни правила“, добавя той.
Променете гледната си точка
Изразът „не харесвам“ сам по себе си не е много полезен, тъй като зад тези думи могат да стоят много причини.
„Може би става въпрос за поведението на колегата или за начина, по който той говори. Може би проблемът е в подхода му с другите хора? Идеята е да контролирате собствените си чувства, но за целта първо трябва да ги разберете. Важно е да конкретизирате нещото, което не харесвате във вашия колега“, обяснява Валдес-Депена.
Може да откриете, че антипатията, която изпитвате към вашия колега се дължи на отвращение или пък на ревност.
Вникнете по-дълбоко в емоционалната си реакция, за да разберете как да я контролирате.
Валдес-Депена признава, че той също е работил с колега който не е харесвал, като това се е дължало на неговото самохвалство.
„След като разбрах какъв е източникът на моята антипатия, осъзнах, че се дължи на завист, защото тя бе постигнала някои доста впечатляващи неща. Аз съм възпитан да бъда скромен. Гледах на нейното поведение през тази призма. Затова трябваше да променя гледната си точка и започнах да я приемам за ексцентрична и малко дразнеща – неща, с които мога да работя. Преструктурирането на неприязънта е най-трудната част“.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари