Това е сложна ситуация, но родителите са длъжни да се намесят
Снимка: Shutterstock
Токсичните приятелства са много трудни за управление, тъй като децата са почти обсебени от тях, видимо страдат, но нямат сили да се измъкнат от капана, в който сами са попаднали. В същото време тяхната болезнена чувствително прави всяка намеса много трудна.
Като родители обаче сте длъжни да направите всичко възможно, за да помогнете на детето си. Ето как!
Снимка: Shutterstock
Как да разпознаете токсичното приятелство
Приятелствата са основни връзки в човешкия живот и са особено важни в периода на детството. Те помагат за растежа, способността за социализация и взаимодействие. Но могат да бъдат източник както на радост, така и на голямо страдание.
Много често се случват децата да завършат токсични връзки, които са категорично нездравословни за спокойствието и самочувствието им.
Основните симптоми, по които ще разпознаете такова приятелство са следните: внезапни промени в настроението, в навиците или поведението на детето. Ако то загуби интерес към нещо, което обича, или престане да прави ежедневните неща, които преди са били естествена част от живота му (например да си играе с кучето), това е сигурен знак, че може би нещо се случва в неговия свят.
Как да реагирате
Поведението на токсичния приятел се проваля чрез метода на огледалния тест. За какво става дума? По-често напомняйте на детето си за доброто му сърце. Кажете: „Никога не би направил това, което твоят приятел прави“. Така то ще има вече пример за сравнение. Дори да го отрича на този етап, зрънцето на съмнението остава в съзнанието му и то рано или късно ще прогледне и види истината в огледалото.
Токсичните приятелства се създават и процъфтяват, когато децата са в период на силно объркване. Често по-съпричастното дете не осъзнава кой е виновен за дадена грешка. И започва да се притеснява, че е направило нещо нередно. Токсичният приятел се храни от това объркване и обсебва.
Снимка: Shutterstock
Три успешни тактики, които помагат
Има още начини, по които може да се намесите деликатно в подобна ситуация и да опитате да извадите детето си от такова приятелство.
Слушайте, не съветвайте. Естествено е да искате да кажете на детето си просто да прекрати това приятелство. Но ако му го заявите така директно, няма да постигнете нищо. Особено, ако то е в сложния тийнейджърски период. Много по-добре е да проявите съпричастност. Когато детето ви изразява загриженост за приятелството си, като родители трябва да бъдете до него и да се намесите така, че то да почувства вашето разбиране и подкрепа. А ако има нужда – да получи и вашата утеха.
Потърсете помощ от учителя му. В учебно време и ако става дума за токсично приятелство със съученик, може да се обърнете за помощ и към учителя на детето. Той би могъл да съдейства като просто раздели децата в класната стая да не седят на един чин. Или възложи общ проект с друго дете.
Съсредоточете се върху вътрешния живот на вашето дете. Направете всичко възможно, за да сте сигурни, че то се храни здравословно, спортува, не неглижира учебния процес и домашните… Разбира се, това е само на повърхността. Важно е и да разговаряте, за да разберете под обвивката какво се крие и дали там не тупти наранено или обсебено от друг сърце.
По материали от DonnaD
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари