Кое е по-добре – да се противопоставите на малчугана или деликатно да отстъпите
Снимка: Shutterstock
Фазата на „капризите“. Ако си мислете, че ще минете между капките, по-добре забравете още сега. Дори и най-кроткото и послушно дете минава през този период. Но при едни е по-ярко изразен, а при други – по-приемлив и по-кратък. Но няма да ви се размине, бъдете сигурни.
Проблемът на тази фаза, е че детските капризи сякаш извират и понякога дори няма конкретна причина, която да е провокирала подобно поведение. И няма никакво значение дали сте само семейството на масата за хранене, в магазина, на улицата, на детската площадка или в колата.
Каква е най-добрата и по-точно – най-правилната, реакция в подобна ситуация? Да се противопоставите по всички възможни начини на неприемливото поведение или деликатно да замълчите и да оставите бурята да отмине. За второто определено се иска желязно търпение.
Ето и съветите на д-р Памела Пейс, психотерапевт и психоаналитик, президент на Асоциация Pollicino и Кризисен център за родители Onlus.
Снимка: Shutterstock
Как да разпознаете капризите
Наблюдението на децата е много важно в този етап. Това ще ви помогне правилно да тълкувате поведението им и да отличите откровеното тръшкане от притеснението, породено от някакъв конкретен проблем.
На практика капризите са нормална реакция на детето, когато то се сблъска с трудности. Те могат да бъдат и отговор на възпитателните правила, наложени в семейството или сблъсък с външни фактори (детската градина например).
За да се справите и най-вече – да ги разберете, е важно да се въоръжите с наистина огромно търпение, но и наблюдателност. Само така ще успеете да се ориентирате в ситуацията и да вземете адекватно решение.
Основни причини за капризите
Те могат да бъдат породени от действително най-разнообразни фактори, но най-честата причина са умора и глад. Капризите обаче могат да бъдат и без ясна причина, което пък се дължи на все още неразвитата емоционална част на мозъка, отговаряща за разрешаване на психологическите нужди.
Не на последно място, детето може да прояви подобно поведение и поради външни причини, прекалено стресирани родители или грешно подадени команди от страна на родителите (става дума за объркващи детето правила).
Причина за капризите може да бъде и прекаляването със сладки храни – твърде големите количества захар имат силен превъзбуждащ ефект и могат да доведат до неспокойствие и дори агресия.
Снимка: Shutterstock
Видове капризи
Неконтролирани капризи (тоест познатото внезапно „избухване“)
Обикновено причината е във все още недоразвитата емоционална част на мозъка, заради която детето реално губи контрол. Най-доброто „лекарство“ в тази ситуация, е да го прегърнете и успокоите.
Капризи, които изразяват психологически нужди
Човешкият мозък, особено когато е в процес на дефиниране и развитие, е „гладен“, най-вече за стимули. И проявява апетит, който трябва да бъде задоволен по някакъв начин. Детето се справя с това именно чрез капризите. Добрата новина е, че постепенно то ще израсте този период и всичко ще си дойде на мястото.
Капризи поради стрес извън и вътре в дома
На практика това е най-широката гама капризи, тъй като могат да бъдат провокирани от всяка по-необичайна или стресова ситуация: в детската градина, в училище, ако самите родители са по-изнервени и напрегнати… Тези капризи са отговор на външни или домашни стресови фактори. Когато стресовите фактори бъдат премахнати или намалени, ще спадне и интензитета на капризите.
По материали от Nostro figlio
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари