Ето как ще успеете да запазите спокойствие и няма да влезете в неговия тон
Снимка: Shutterstock
Как да направите така, че да не крещите всеки път, когато малчуганът ви извади от равновесие или се държи по начин, който определено не приемате за правилен?
Това е въпрос, който със сигурност вълнува родителите. А няма какво да се лъжем – децата, особено в една определена възраст, са сякаш абонирани за ситуации, които провокират търпението и най-вече нервите на мама и татко.
Има обаче 3 успешни и наистина работещи стратегии, които ще ви помогнат да запазите спокойствие и да не влезете в тона на дразнещия ви малчуган. Ето как!
Снимка: Shutterstock
1. Използвайте позитивни послания
Ако започнете и вие да крещите, когато детето се тръшка за нещо, означава, че изпращате към него негативно послание. И желанието ви да потушите проблема мигновено става неизпълнимо.
Помислете сами – нали няма да ви е приятно, ако някой се държи по сходен начин с вас, дори да сте направили грешка? Най-вероятно ще се чувствате притеснени, потиснати, огорчени… - все неща, които спомагат за издигането на стена между вас и обвинителя. Защо тогава смятате, че детето ще реагира по различен начин?
В подобна ситуация е много важно не само да запазите спокойствие, но и да опитате да предадете положително послание. На първо място то не започва с думичката „Не“. Затова трансформирайте диалога в позитивен и ще видите, че така детето ще чуе думите ви.
2. Проявете съпричастност
В началото може би ще ви е трудно, но бързо ще свикнете и това много ще ви помага именно в такива изнервящи ситуации. Просто трябва да опитате да влезете „в обувките“ на другия. В този случай – на детето.
Вместо да се гневите, направете всичко възможно да се поставите на негово място и погледнете на случката през неговите очи. Това ще ви помогне да разберете поведението му и съответно да откриете наистина най-правилните думи и реакция, които да не провокират още повече гнева му, а да го успокоят.
Винаги може да откриете нещо, което да подейства като спасителна сламка, за която детето да се улови. Ако например, то се тръшка и плаче, защото иска да стоите още на детската площадка, може да го успокоите, че ще се върнете по-късно отново или на следващия ден, а като си тръгнете сега, има време да минете покрай онова любимо негово магазинче, за да купите сладолед.
Не става дума да подкупвате всеки път детето, идеята е да откриете нещо, което би го заинтригувало в този момент. Прибирайки се към дома, може например, да нахраните бездомното куче покрай, което всеки ден минавате на отиване. Винаги има варианти, само трябва да погледнете на света прeз детските очи.
Снимка: Shutterstock
3. Променете тона си
Много е важно да моделирате правилно тона на гласа си. Понижаването на гласа, по-тихият тон и спокойният говор помагат много, тъй като принуждават детето да се фокусира, за да успее да ви чуе.
А като крещите, думите ви просто минават покрай ушите му. И резултатът е нулев, а обстановката – още по-напрегната.
За да се случи това обаче, трябва да се научите да контролирате емоциите си. Не е лесно, но не е и невъзможно. Само трябва да потренирате, за да съумеете да запазвате в подобни моменти нужното спокойствие.
Някои броят до 10 преди да реагират, други отиват в съседната стая и си помагат с дълбоко дишане. Трябва сами да откриете коя е най-бързо и най-добре действащата „терапия“ при вас, след което да я прилагате в действие. И помнете – с мир ще разрешите много по-лесно и най-големия проблем.
По материали от Curioctopus
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари