Как от „леличка“ се превърнах в „мама за половин час“ на две момчета без майка
Снимка: Guliver / iStock
Под чадъра е 46 градуса, а извън чадъра е сигурно 97, обаче това изобщо не пречи на едно слабовато момченце да строи самичко пясъчен замък на горещия плаж. Една вълна поваля вала на замъка и се влива в рова, който го обгражда, втора събаря по-ниската кула и е крайно време да се намеся. Защото от 15 минути гледам как детето се мъчи с укрепването на постройката без успех.
„Момченце, ела на сянка, замъка ще го направим по-навътре, да не го събаря морето“, казвам и се приближавам до него да го прибера, но то поклаща глава:
- Не мога да си играя с непознати, а и трябва да пазя този замък, защото тате го построи.
- А къде е татко ти?
- Отиде да изпишка Ванката.
- Кой е Ванката?
- Брат ми, ама той е на 3 и трябва да го изпишкват все още.
Впечатлява ме колко правилно се изразява това дете.
- А ти на колко си години?
- Аз съм на 6 и съм Калоян.
- Ха, ами Калоян на гръцки значи „Красив Иван“! Знаеше ли това?
- Да, у нас всички сме Ивановци, и тате така се казва, а мама много харесва това име.
- А къде е майка ти?
Момченцето не ми отговаря и започва още по-усърдно да дълбае пясъка. Но понеже гърбовете ни вече изгарят, просто го гушвам през топлите раменца, започвам да го гъделичкам лекичко и го събарям на пясъка. То започва да се хили и ми разрешава да го пренеса под нашия чадър, където го запознавам тържествено с мъжа ми и с моя малък Йоан.
На хоризонта се задава симпатичен мъж, който се взира в нашата посока с напрегнато изражение и с малко детенце в ръце.
- Кали, защо не ме чакаш под нашия чадър, а пречиш на леличката и чичкото?
Таткото не звучи строго, по-скоро е притеснен.
Отговарям в стил "топене на първоначалния лед между непознати":
- Ама, моля ви се, въобще не ни пречи Калоян, само си приказваме и пазим замъка ви от враговете.
Бащата Иван и синът Иван се забавили, защото трябвало спешно да намерят тоалетна. Не било само пишкането, а според таткото – начало на летен вирус.
- Притесних се и за Ванката, че е с разстройство, и за Кали, че го оставих сам – никога не го допускам, винаги си ги гледам и двамата. И с болестите съм свикнал, през зимата ту единият е болен, ту другият, но бързо се справяме, нали момчета?
Рискуваме да задълбаем навътре в историите за детските болести и температури, затова решавам да сменя темата рязко с:
- Момчета, хайде всички във водата!
Нагазваме във вълните с Йоан и Ивановци и си мисля колко е страхотно ей така, както си лежиш на брега, внезапно да се запознаеш с толкова симпатично семейство.
Следват солети, биричка за големите и айрян за малките. Разказваме си с непознатия татко кой какво работи, ние как се справяме с нашето детенце, той колко бавачки е сменил за малкия, как преди време едвам е успял да запише големия на детска градина, как акъла не му побира какво ще прави, като тръгне Калоян в първи клас – много често ходел в командировки, а детето кой ще го взема от училище…
- Като започна да мисля и нищо не става, обикновено при мен решенията идват от само себе си, не разчитам на никого и все пак ето ни, оцелели сме.
След това бащата замълчава и аз не се сещам какво да кажа, освен да попитам къде е майката. Не питам обаче, и аз си мълча и се споглеждам с мъжа ми – с него обикновено мислим едно и също и се разбираме само с поглед, демек, казвам му с очи и той да не пита.
Обаче нашия 4-годишен Йоан се обръща към по-малкото момченце:
- Къде е майка ти?
Ванката мълчи и ме гледа-гледа, накрая казва:
- Мамо, боли ме корема.
На мен говори, и аз, макар че съм много сащисана, все пак съобразявам да кажа само:
- В бунгалото имаме кана за топла вода и изсушен копър, ще отида да ти направя чай от копър, много помага за болни коремчета.
Бунгалото ни е съвсем близо до плажа: правя 1 литър чай, поемам с каната обратно към пясъка и след минути съм при компанията. Но през цялото време си мисля: „Само ми се е причуло това „мамо“, трябва да ми се е причуло.“
Ванката, наш Йоан и Калоян са се строили с пластмасови чашки в ръце и, солидарни с „болния", чакат да пият копъров чай. Подавам пакетчето с билката на таткото и обяснявам как да я приготвя няколко дни и детето да пие по няколко глътки през целия ден – много помага против разстройство.
С мъжа ми и с Йо ги оставяме за малко и отиваме да се изкъпем – жегясала съм много.
- Къде е майката? – питам мъжа ми, защото съм сигурна, че са си говорили по мъжки, докато съм се занимавала с копъра.
- Починала е няколко месеца, след като е родила малкия син, таткото е и баща, и майка. Питах няма ли кой да му помага, няма. Но не го каза като оплакване, просто като факт.
Ивановци се приготвят да си тръгват, те са отседнали в съседен курорт и за довиждане, преди стандартното: „Дайте да си разменим телефоните и да се чуем - пак ще се видим задължително да си поиграят децата“, Кали ме гушва и, докато ми диша в ухото, казва: „Чао, мамо.“
Чао, чедо!
Марина Атанасова
Важно е да откриете идеалната поза, в която и двамата да успявате да релаксирате пълноценно през нощта.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари