Това е сериозно изпитание и за най-силната връзка (част 1)
Младо семейство с новородено. Снимка: Shutterstock
В семейството вече сте трима. Това не е просто аритметика, а огромен качествен скок.
Може би сте очаквали, че раждането на бебето ще направи връзката ви по-зряла и стабилна, а животът ще се превърне в безкрайно щастие, любов и нежност.
Няма как да се отрича, че появата на мъника е невероятно радостно събитие. Но в същото време може да сложи край на всяка романтика във вашата връзка.
„Зестрата“ на бебето автоматично включва стрес, хронична умора и липса на сън, пристъпи на разочарование един от друг и финансови проблеми. Целият този токсичен коктейл може да „разяде“ дори и най-здравите бетонни взаимоотношения.
Лошата новина е, че опитът да спасите брака си като детето дойде на бял свят, изисква много време, усилия и енергия. А точно това не достига на младите родители в този период.
Но има добра новина: за упоритата работа за поддържане на връзката ще бъдете възнаградени стократно, защото цялата енергия, която няма да изразходвате за обиди, кавги и скандали, можете да използвате за мирни цели - просто за да се насладите с любимия си на едно бебе, живот и да се порадвате един на друг.
Уморена майка. Снимка: Getty
Ако в момента чувствате, че бракът ви е ударил на камък и всичко върви надолу с раждането на бебето, може да се утешите от факта, че далеч не сте сами.
Поне от три десетилетия учените в развитите страни изучават отблизо как децата влияят на отношенията на родителите си и постоянно стигат до едно и също заключение – те ги разрушават.
Приблизително две трети от двойките признават, че през първите три години след появата на бял свят на бебето, качеството на връзката им значително се е влошило.
Едно проучване, например, показа, че степента на удовлетворение от взаимоотношения между съпрузи с деца е наполовина по- ниска от тази на двойките без деца.
Друго проучване сочи, че повече от 40% от двойките се развеждат или разделят в рамките на пет години след раждането на първото дете. И ако бременността е била непланирана, тогава ситуацията е още по-лоша.
Най-голямо разочарование от отношенията между партньорите по правило изпитват младите майки, чийто мечти за предстоящото щастие са разбити от суровата реалност - освен грижите за бебето, никой не е отменил чистенето, прането, готвенето и другите ежедневни тегоби.
Дори ако съпрузите на думи се стремят към разумно разпределение на задълженията, се оказва, че майките спазват уговорката, а бащите - не.
Те дори не могат да се събудят през нощта, ако бебето се разреве, за да отменят майката.
Ако добавим към това проблемите с кърменето, следродилната депресия, наднорменото тегло и тялото, което се е променило след бременността, не е изненадващо, че майката няма нито сили, нито желание да поддържа връзка със съпруга си, камо ли романтична.
Подкрепата, от която всяка майка се нуждае. Снимка: Getty
Татковците също имат трудности, те носят огромна отговорност за финансовото благополучие на семейството, трябва да отделят много повече време и усилия за работа. И когато бащата се прибере от работа, го посреща изтощената жена. Тя подсъзнателно очаква от него помощ и подкрепа. За де се върне поне малко от онова спокойствие, което е било преди. Това е най-малкото, но той и това не може да й даде.
Според всяка трета жена, с раждането на бебето животът на съпруга й въобще не се е променил - той може да отсъства от дома цял ден, да живее собствен живот, да общува с приятели, докато тя е в социална изолация и нейният свят се е свил до размерите на апартамента.
В резултат на това бракът се пука по шевовете. Хроничният стрес, умората, чувството за вина, ежедневните и финансови проблеми, емоционалното и физическото прегаряне и на двамата партньори изобщо не допринасят за добрите отношения, общуване и сносен сексуален живот.
Следва продължение – има ли изход от тази ситуация и как да се справим, за да не стигнем до развод
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Докосването не е само физическо взаимодействие, но и силен начин за комуникация между родителите и бебето.
Снимка: Pampers
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари