Защо е лоша идея постоянно да гълтате корема си

Някои здравословни състояния могат да доведат до негатини последици, ако го правите

24 август 2023 г.
Защо е лоша идея постоянно да гълтате корема си

Гълтането на корема изглежда добре, но не е полезно. Снимка: Shutterstock

Нашите коремни мускули са едни от най-трудолюбивите мускули в тялото. Те участват в почти всяко едно движение, което правим, като поддържат тялото стабилно и балансирано, защитават гръбначния стълб и дори се грижат вътрешните ни органи да си останат на мястото.

Но някои здравословни състояния и дори ненужното напрягане в ежедневието могат да доведат до дисбаланс на коремните мускули. С течение на времето това може да предизвика състояние, наречено „синдром на пясъчния часовник“ - пагубна промяна в структурата на коремната стена, която образува видима гънка в средата на корема. Не само това, но и ако не се лекува, тази промяна би могла да има верижен ефект върху вътрешните органи и други части на тялото.

Съществуват четири основни причини за синдрома на пясъчния часовник. Всички те водят до дисбаланс във функцията на коремните мускули.

Първата се дължи на някои вродени състояния (като гастросхиза или омфацела),  заради които коремните мускули се развиват неправилно, а това от своя страна води до мускулен дисбаланс.

Друга причина е неправилната стойка. Това кара гръбначният стълб да се отклони от своята нормална S-образна извивка, което предизвиква пагубни промени в напрежението и функцията на коремните мускули и съответно - до дисбаланс. Болката в корема (заради проблеми със стомаха, черния дроб или жлъчния мехур) също може да накара човек да свие коремните си мускули волево или неволево, за да намали или избегне болката.

Но друга изненадваща причина за синдрома на пясъчния часовник може да са проблемите с имиджа на тялото, които са все по-често срещани. Хората, които се чувстват несигурни в тялото си или които искат плосък корем, могат да гълтат коремните си мускули, за да постигнат този вид.

Мускулен дисбаланс

Когато гълтаме стомаха, това предизвиква свиване на ректус абдоминис (т.нар. „плочки“). Но тъй като сме склонни да съхраняваме повече мастна тъкан в долната част на корема, мускулите в горната са по-активни. Това води до образуване на гънка в корема за дълъг период от време, като пъпът се издърпва нагоре.

Независимо от причината - волева или неволева - гълтането на стомаха оказва по-голям натиск върху долната част на гърба и врата. Това е така, защото те трябва да компенсират промените в основната стабилност.

Притискането на корема също така намалява пространството,

в което могат да се разположат коремните органи. Ако погледнем на корема като тубичка от паста за зъби, притискането му в средата създава натиск в горната и долната част. Натискът в горната се отразява на дишането, тъй като [при съкращаването си двата купола на] диафрагмата (основният мускул, който вкарва въздуха) не могат да се спускат толкова надолу.

Натискът в долната част оказва по-голяма сила върху мускулите на тазовото дъно, тъй като когато коремът се гълта, коремната кухина намалява обема си. Наред с това се увеличават и силите, които се упражняват върху ставите на гръбначния стълб и таза, тъй като коремните мускули намаляват способността си да поемат ударите, когато са напрегнати.

Въпреки че има ограничени изследвания на въздействието на самия синдром на пясъчния часовник върху дихателния капацитет, изследванията на коремното пристягане (при което целият корем или само част от него се пристяга, за да се подпомогне възстановяването след мускулна травма или след операция) показват 34% намаление на количеството издишан въздух и 27-40% намаление на общия капацитет на белите дробове. Не е сигурно дали това води до дългосрочни промени в дихателния капацитет. Но в краткосрочен план може да затрудни физическото натоварване - а също така не е изключено да почувствате и по-рано умора поради намаленото количество кислород, което постъпва в кръвта.

Гълтането на корема може да натовари тазовото дъно,

което ще се отрази на функцията на пикочния мехур, матката и ректума и доведе до изтичане на урина или фекалии, както и до пролапс на матката. При хора, които вече имат проблеми с дисфункция на тазовото дъно (като уринарна или фекална инконтиненция), гълтането в корема може да ги влоши.

За щастие, синдромът на пясъчния часовник е обратим. Лечението на мускулния дисбаланс чрез упражнения, които укрепват всички основни мускули, ще помогне. Упражнения като планкове или мостове са само няколко примера. И дейности като йога или пилатесвероятно също ще бъдат полезни за отпускане на мускулите.

Синдромът на пясъчния часовник вероятно е нещо, което ще се развие в продължение на дълъг период от време - седмици на постоянно притискане на стомаха. Така че е малко вероятно периодичното гълтане на стомаха да предизвика подобни проблеми.

Има и много начини да го избегнете. Ако имате необяснима или продължителна болка в корема, си струва да потърсите лекарски съвет - не само за да предотвратите мускулния дисбаланс, но и за да лекувате основната причина за болката. Ако сте склонни да гълтате корема си, за да подобрите външния си вид, упражненията, които укрепват мускулите и гърба, ще бъдат полезни, за да ви помогнат да поддържате добра стойка и да имате плосък корем.

Обекти.бг

Още от Здраве

Самотата не се отразява добре на здравето.
Снимка: Shutterstock

 

Самотата за кратък период от време води до здравословни проблеми

Бебе, което се прозява. Снимка: Shutterstock

Бебето ми не спи през нощта, буди се често

Бременна с ръце на корема. Снимка: Shutterstock

Не го давайте на детето: най-вредният продукт от момента на зачеването

Влизането във форма трябва да е плавно, за да бъде трайно.
Снимка: Shutterstock

 

Как да влезете във форма бавно и трайно

Бебе, което яде с ръце. Снимка: Shutterstock

9 полезни продукта за менюто на бебето

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Разтворена книга, ароматни свещи и стръкчета лавандула. Снимка: Shutterstock

 

 

Различните зодиакални знаци се отличават и по начина на работа.
Снимка: Shutterstock

 

Баща и син си играят. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Разтворена книга, ароматни свещи и стръкчета лавандула. Снимка: Shutterstock

 

 

Баща и син си играят. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Уроците, които детето учи само с татко

Въпреки че прекарва повечето време с мама, характерът на момчето се формира при контакт с бащата

Млади родители се карат. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

За какво най-често се карат мама и татко

Как да балансират на ръба на скандала в конфликтни ситуации

Катрин Зита-Джоунс и Карис. Снимка. Getty

Заедно

Катрин Зита-Джоунс се похвали с музикалния талант на дъщеря си

И двете деца на актрисата и съпругът й Майкъл Дъглас имат артистични изяви
Образование

Мечока на Хулио Кортасар – сред шедьоврите на „Лист”

Аржентинският писател пише историята за децата на свой приятел-художник

Разтворена книга, ароматни свещи и стръкчета лавандула. Снимка: Shutterstock

Тръшкането е нормален етап от растежа на детето.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Как да реагирате успешно на детските капризи

Кои са причините за тръшкането, в коя възраст се проявяват и какви видове истерии може да очаквате

Момиченце прегръща кукла. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Уроците, които куклите „преподават“

Какво учи момиченцето, докато играе и какви кукли да изберем според възрастта

Бебе, което се прозява. Снимка: Shutterstock

Здраве

Бебето ми не спи през нощта, буди се често

7 възможни причини и 7 идеи как да се справите