Митове и истини за апетита на гадинките
Илюстрация: Guliver / iStock
Целогодишно в детските градини и в училищата има епидемии от въшки. Без значение колко чисто се поддържа вкъщи и колко често детето си мие главата, тази напаст не е останала в миналото и от военновремените години, актуална е и днес.
По данни на Световната здравна организация въшливостта е сред най-разпространените паразитни заболявания на планетата. Дори най-развитите страни регистрират пикове на зараза. Майки от Берлин, Париж, Барселона и Лос Анджелис пишат по форумите и се жалват от поредната епидемия.
И понеже въшките са истинско бедствие, има и много митове, които обясняват нашествието на пъплещата напаст.
Един от най-разпространените е, че въшките живеят само на мръсни коси. Което не е вярно.
Въшката смуче и се храни с кръв, затова ѝ е напълно безразлично дали „околната среда“ е замърсена или не.
Тя лесно преминава от една глава на друга. За да решим проблема е важно всички в семейството да вземат предпазни мерки. Разменянето на дрехи, вземането назаем на пуловер или пък на шапка, е най-лесният начин, по който въшките се предават от един на друг.
Децата най-лесно пипват въшки
Гадинките не умеят да скачат, те просто лазят. Лазят обаче скоростно. За една минута могат да изминат 23 сантиметра. Затова в детските колективи заразата се разпространяват толкова бързо и лесно. Достатъчно е детето да допре глава до другарчето си по време на игра или при близък контакт, и въшлясва.
То може да хване въшки дори, докато се опитва да направи впечатляващо селфи.
Опасни ли са
Там, където въшката пие кръв от скалпа, сърби силно. А при разчесване кожата може да се инфектира и да се получи дерматит.
Имат ли вкусови предпочитания
Дали въшките имат вкусови предпочитания и не избират ли предимно хора от определена кръвна група и положителен резус фактор? Дали не избират по-често жени, а не мъже? Това са едни от дискутираните теми.
Може да се твърди, че по-скоро те предпочитат хора с отслабнала имунна система и такива, които са под стрес. Няма обаче 100 процента научни доказателство затова.
Как да се справим с напастта
Има няколко прости мерки, които е важно да се знаят за по-бързо им ликвидиране:
- да не се ползват чужди гребени и четки за коса
- шапки и сутчъри с качулка също не бива да се разменят
- ако момичето е с дълги коси, по-добре е да ги носи заплетени или на опашка. А момчетата – да са по-късо постригани.
- ако в групата или в класа има дете с въшки, всички трябва да се прегледат. Косата на детето може профилактично да се маже с някакъв репелент, купен от аптечната мрежа. Миризмата и активните вещества, които се съдържат в него, отблъскват нашествието на въшките. Ако гадинките са вече са в косата, те няма да снесат яйца и да се размножат. Миризмата, дори и да е силна, е безвредна.
- съвременните препарати не увреждат косата
- съвременните мазила не изгарят кожата и не вредят на косъма. А убиват само въшките
- след като веднъж са почистени – трябва да се следи да не се явят отново. Един път седмично се прави разресване със специалния гребен, за да се проверява
- за да не се травмира детето, да е спокойно и да не нервничи от дългата процедура, измийте главата със специалния шампоан, намажете, сложете го да гледа пред телевизора любим анимационен филм, а вие се заемете с чистенето на гнидите със специалния гребен
- най-често въшките снасят яйцата си на върха на скалпа. Другите проблемни зони са – ниско на тила и зад ушите
Ако установите, че детето има въшки, не чакайте. Те се разпространяват мълниеносно. Женската снася десетки яйца всеки ден. Купете от аптеката препарат и веднага намажете косата му. Не пропускайте себе си. Особено, ако детето често идва във вашето легло.
Важно е също да изперете всичко, до което детето се е докосвало - дрехи, чаршафи, калъфите на столчето за колата.
Спазвайте точно инструкциите на опаковката. Едни препарати се мажат еднократно, с други детето трябва да престои 15 минути, трети се прилагат няколко пъти през определен период от време.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари