Всъщност бил опасен за здравето
Снимка: Guliver / iStock
В Америка обявиха война на антибактериалния сапун: Комисията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) забрани продажбата на подобен сапун и гел за тяло. Въпреки популярното твърдение, че антибактериалното измивно средство се справя с разпространението на бактерии, според експерти, неговите съставки могат да увредят организма, пише medikforum.ru.
Изследване на покупателните нагласи показало, че много хора в магазините смятат антибактериалния сапун за по-ефективно измивно средство от обикновения и то именно заради факта, че защитава от бактерии.
В същото време специалисти от Комисията за контрол на храните и лекарствата на САЩ заявяват, че няма никакво научно потвърждение, че антибактериалният сапун е полезен за здравето продукт, който по-добре отстранява бактериите. Още повече, че подобен сапун, тъкмо обратното - е потенциално опасен и вреден. „Някои антибактериални съставки не са безопасни при продължителна употреба, а освен това са и неефективни“, съобщава ръководителят на Комисията Джанет Уудкок.
Забранени са всички продукти, които съдържат някое от 19 вещества, сред които има едни от най-популярните антибактериални съставки - триклозан и триклокарбан.
Експертите са подкрепени от науката, според която честото използване на сапун, съдържащ триклозан, може да доведе до разпространението на бактерии, които имат лекарствена устойчивост към жизнено опасни инфекции.
В момента в продължение на една година производителите на антибактериални сапуни и гелове за тяло трябва да променят рецептите за тях или съвсем да прекратят производството им.
Отбелязва се, че санкциите не се отнасят за разтвори за дезинфекция на ръце, както и за антибактериални кърпички.
Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари