Защо се развива карпално-тунелен синдром, защо жените страдат по-често от него и какво да правим
Снимка: Guliver / iStock
Будите се с изтръпнала ръка – какво ще си помислите? Обикновено има два варианта: че мускулите са се вцепенили, защото сте спали върху ръката си и чувството ще отзвучи след малко, или да изпаднете в паника, защото сте чували, че ръцете изтръпват при получаване на инфаркт. Спокойно – има и трети вариант, който не е толкова страшен, но трябва да се вземат мерки.
Когато човек извършва продължително време някаква фина и монотонна работа с ръцете си, китките могат да отслабнат. Най-често срещаният пример в съвременния свят е компютърната работа. Писането на клавиатура и движенията с мишката могат да се превърнат в истински кошмар. Тази патология се нарича карпално-тунелен синдром. Какво е това, защо ръцете се вцепеняват и как да се справим?
Тунелният синдром се отнася към невропатиите - заболявания, свързани с лезията на периферния нерв. Неврологичното заболяване е придружено от продължителна болка и изтръпване на пръстите. Възниква поради компресия на средния нерв между костите, напречния карпален лигамент (съединително-тъканна ивица между костите или вътрешните органи – бел. ред) и сухожилията на мускулите на китката.
Нарича се също професионално заболяване. Присъщо е на всички, които изпълняват еднообразни движения на гъвкаво-разтегателния механизъм на китката. Такива действия правят преводачите на жестомимичен език, пианистите, стенографите, велосипедистите, барабанистите, художниците, касиерите.
Много често тунелният синдром преследва по-възрастните жени, и дори не само възрастни, но и тези над 30 години, защото женският карпален канал е анатомично обусловен - по-тесен от мъжкия.
Този синдром може да се появи и по време на бременност заради подуване на меките тъкани.
Рискови фактори
Основният рисков фактор за карпалния тунелен синдром е продължителната монотонна работа - тогава ръката изтръпва много по-бързо и по-силно.
Други фактори могат да бъдат различни заболявания, например наранявания, увреждане на китката, хормонални смущения и или хормонални лекарства, диабет, затлъстяване, обемно образувание на китката.
Развитието на тунелния синдром се влияе също от тютюнопушенето, професионалния спорт, хипотермията и треската.
Симптоми
Снимка: Guliver / iStock
Най-честият симптом е изтръпването на ръцете и пръстите, което може да се увеличи при изпълнение на рутинната работа. Дори шофирането или почистването на къщата могат да доведат до непоносима болка. Но изтръпването е временно.
Но по-нататъшното развитие на заболяването ще доведе до появата на болка, парене, изтръпване. Тези признаци могат да се повишат през нощта. Дори и най-малкото движение на увредена ръка може да причини силна болка.
Болните имат желание да разтръскат ръката като при ръкуване и тази мярка облекчава състоянието. Това обаче няма да помогне да се елиминира причината.
Също така, хората могат да забележат слабост в крайниците дотам, че да не могат да държат предмети в ръцете си. При силно стесняване на канала, китката става неактивна и след това може да се образува дистрофия на мускулите на ръцете. Болката в този случай само ще стане по-силна.
Симптомите могат да включват безсъние, раздразнителност, намалена чувствителност на повърхността на дланта, подуване на ръката, зачервяване на кожата на китката, дланта, първия, втория и третия пръст.
Тунелният синдром не е животозастрашаващ, но определено може да влоши качеството на живота, затова в никакъв случай не можете да го оставите без внимание.
Диагностика
За нея помагат няколко прости теста:
1. Натиснете с пръстите на здравата ръка вътрешната страна на болната китка. С тунелен синдром това ще предизвика скованост и болка в пръстите.
2. Разтърсете болната ръка – ще усетите същото.
3. Огънете китката на 90 градуса. Ако имате тунелен синдром, симптомите ще се засилят или проявят.
Могат да ги усетят и здрави хора, но ще отнеме поне една минута, докато при болните ще се появят веднага.
4. Тест с маншет: Поставете маншета от апарата за измерване на кръвното налягане между лакътната става и китката. След това напомпайте апарата за измерване на кръвното и задръжте за около минута. Ако през това време се появят симптоми, това показва тунелен синдром.
5. Вдигнете ръката си и я задръжте високо за не повече от минута. Ако страдате от синдрома, симптомите няма да се забавят.
6. Свържете малкия пръст с палеца си – при наличие на тунелен синдром ще ви е трудно да го направите.
7. Разклатете китката – това движение ще ви донесе облекчение, ако имате карпатно-тунелен синдром.
Лечение и профилактика
При лечението на тунелния синдром могат да се използват консервативни методи: нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди, диуретици, мускулни релаксанти, витамини от група В, никотинова киселина. Понякога могат да се прилагат затоплящи мехлеми, фиксиращи превръзки, компреси с противовъзпалително лекарство и вода.
Към лекарственото лечение лекарят може да добави физиотерапия, като електрофореза, рефлексология, магнитна терапия, лазерна терапия, невроелектростимулация или тренировъчна терапия.
При сериозен стадий на заболяването може да се наложи операция, но дори и след това са възможни рецидиви. Затова е наложително да се спазват превантивните мерки.
Предотвратяване означава основно намаляване на натоварването върху китката. Може да се наложи да вземете отпуск по болест или дори - да смените работата си. Също така е важно да се избягват провокиращи фактори, травми на меките тъкани, да се придържате към умерено физическо натоварване. В този случай ходенето, плуването и йогата вършат страхотна работа.
Докато работите на компютър, трябва правилно да организирате мястото, например, да съпоставите правилно височината на стола спрямо работната маса и разстоянието от очите до монитора. Когато работите, трябва да почивате на всеки няколко часа и периодично да променяте позицията на тялото.
Източник, адаптация Марина Атанасова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари