3 нови проучвания дават повече оптимизъм
Снимка: Getty
Според последните статистически данни през 2021 г. средната възраст на жените, които са родили първо дете, е 26 години.
Няма да е изненада, ако в следващите години тази възраст се увеличи.
Такава е общата тенденция в много страни по света. Жените раждат след 30, дори след 35 години. Но въпреки съвременните методи за изследвания и медицински грижи, все още се страхуват от усложнения и рискове за здравето.
Общоприето е, че колкото по-възрастна е бъдещата майка, толкова по-голям е рискът от развитие на хромозомни аномалии в плода, прееклампсия и диабет при майката.
Последните проучвания обаче са успокояващи: след 35 не е късно да станете майка.
Ето защо.
1. Възрастните родители живеят по-дълго
Проучването на New England Centenarian Study, показа как по-късното майчинство влияе върху продължителността на живота на родителите.
Жените, които раждат на 40-годишна възраст или по-късно, са четири пъти по-склонни да живеят дълго.
По някакъв начин по-късната фертилна възраст се отразява на общото здраве на жената и отлага момента, в който тялото вече не е в състояние да се бори с болестите и престава да се възстановява.
Сега учените се борят да намерят тези гени, които са отговорни за продължителността на живота и по-дълъгия период на плодовитост.
2. Жените над 30 години се грижат по-добре за здравето си
Мнението, че след 35 години има повече рискове от раждане на увредено дете или получаване на здравословни проблеми за майката, не е съвсем вярно. Ако това твърдение има смисъл от гледна точка на статистиката за синдрома на Даун, то в много други аспекти изобщо не е така.
Проучване, публикувано на JAMA Health Forum, прави анализ на 51 290 раждания, при които майките са били на възраст над 35 години. Учените забелязали интересен факт: при жени от тази възрастова група детска смъртност при раждане е по-ниска. Това се дължи на по-голямото внимание на лекарите към бременната и на по-отговорното поведение на бъдещата майка.
Жените, решили да родят късно, се грижат по-добре за здравето си и се подлагат на прегледи по-често. Това има положителен ефект върху техните деца.
3. Мозъкът на майката работи по-добре
Проучване, публикувано в Journal of the American Geriatrics Society, установи, че хормоните имат известен ефект върху интелигентността на жената.
Учените анализирали жени от различни възрасти и забелязали, че тези, които са родили деца след 35 години, имат по-добра вербална памет. Този тип памет е отговорен за устното усвояване на нова информация.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари