При 92% от бебетата вътреутробният живот преминава нормално

Това коментираха експерти на онлайн изданието на „Форум бременност и детско здраве“ на Puls.bg

15 Юни 2020 г.
При 92% от бебетата вътреутробният живот преминава нормално

Снимка: "Форум бременност и детско здраве"

Кога болката по време на бременността е сигнал за нужда от медицинска помощ, кога едно раждане е усложнено и кои са първите тестове на новородените - това са част от въпросите, които намериха отговорите си на второто онлайниздание на "Форум бременност и детско здраве". Акушер-гинекологът д-р Ирена Шикова уточни, че

Болката през трите триместъра е различна

„В началото на бременността много пациенти се смущават от усещането за тежест ниско долу в корема. Обикновено това усещане е нормално, тъй като матката е кух орган, който с течението на бременността се увеличава над 2000 пъти и е нормално тя да се опитва да се противопоставя на това и да се свива“, заяви д-р Шикова.

Специално място беше отделено и на темата за пълноценното развитие на бебето. Биотехнологът Деница Венкова припомни, че основните органи на бебето се формират през първия триместър, затова е нужно бременните да приемат допълнително важни витамини и минерали.

„Фолиевата киселина е много важна за развитието на тъканите и за клетъчното делене. Важно е да се осигури и витамин D  за имунната система, магнезий, калций желязо, омега-3 мастните киселини. Омега-3 мастните киселини са важни за нормалното ембрионално развитие на мозъка и зрението на бебето“, поясни Венкова.

И този път Форумът постави темата за ролята на  акушерката

„Ние сме тези, които трябва да посъветваме бременната какво да прави, така че да подготви организма си, психиката си, семейството си, дома си, така че да има спокойна бременност и раждане“, обясни акушерката Даниела Ваклинова в разговор с главния редактор на Puls.bg Румяна Тасева, която бе водещ на онлайн изданието.

Кога едно раждане е усложнено и кои са най-честите усложнения, разясни изпълнителният директор на II САГБАЛ „Шейново“ д-р Румен Велев.

„Нормално раждане отговоря на няколко условия: раждане на един плод, да е с главично предлежание, да мине по естествен път през родилните пътища, плодът да е жив, да е с тегло не по-малко от 2500 грама. И това трябва да се случи до 14 часа за жени, които раждат за първи път, след началото на родилната дейност, и до 10 часа за жени, които раждат за пореден път. Ако раждането не отговаря на тези изисквания, говорим за усложнено раждане“, обясни д-р Велев.

За грижите за бебето, докато е в утробата на майката и в първите му минути след раждането говори неонатологът д-р Лилия Вакрилова.

По думите й при 92% от бебетата вътреутробният живот преминава по нормален начин, а в първата минута от появата му на бял свят, на детето се прави тестът Апгар.

„Оценката от теста показва как се приспособява бебето към живота извън утробата. Показателите са 5 – цвета на кожата, сърдечната дейност, рефлексите, тонусът и дишането на новороденото, и всеки от тях носи по 2 точки. Оценката е динамична и се променя в различните минути“, обясни д-р Вакрилова и поясни, че здравото бебе е червено, плаче и мърда ръцете и краката си.

„Форум бременност и детско здраве“ обърна внимание и на ролята на бащата в семейството

„Големият проблем е, че в първите месеци от живота на бебето, бащите се дистанцират, тъй като не могат да се грижат за физиологичните нужди на детето така, както майката“, заяви психологът Петър Петров.Той препоръча татковците да прекарват повече време с децата, да им четат приказки и да ги приспиват, за да изградят връзка с бебето още в първите му месеци, която в бъдеще да затвърждават.

На финала аудиторията се срещна с главния редактор на Bloomberg TV Bulgaria Таня Кръстева (на снимката горе), която разказа за предизвикателството да съчетава майчинството и успешната си кариера. Като майка на две малки деца, Таня сподели, че балансът е труден, но когато човек има желание, намира начин. „Искам да отделят енергия за децата и за професията, която обичам. Ако почувствам, че трябва да направя жертва, трябва да спра. Това е принципът, от който се ръководя“, заяви Таня Кръстева.

„Форум бременност и детско здраве“ достигна до близо 16 000 потребители в каналите на Investor Media Group и социалните мрежи,  на които беше излъчвано на живо второто издание на Форума.  Второто онлайн издание  може да гледате и на 16 юни, от 9 часа, по Bulgaria ON AIR. Следващата среща с водещи специалисти по майчино и детско здраве ще се проведе на 27 юни.

Здраве

„Форум бременност и детско здраве“: грижа за новороденото

Здраве

„Форум бременност и детско здраве” със специално онлайн издание

Още от Здраве

Майка прави масаж на бебето си. Снимка: Shutterstock

Медицинските ползи от масажа за бебето и майката

Орторексията е психологично хранително разстройство.
Снимка: Shutterstock

 

Какво представлява орторексия

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Майка прави масаж на бебето си. Снимка: Shutterstock

Шер и Илайджа Блу Алман. Снимка: Getty

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка прави масаж на бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Медицинските ползи от масажа за бебето и майката

Нежното докосване стимулира новороденто, успокоява майката

Шер и Илайджа Блу Алман. Снимка: Getty

Заедно

Синът на Шер се развежда

След 13 години брак, съпругата на Илайджа Блу Олман подаде молба за развод

Момиченце поднася цветя на майка си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

На Лазаровден празнуват само жените

Каква е символиката на този ден, обяснява нумероложката Милена Иванова

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Дете споделя на майка си новина. Снимка: Shutterstock

 

 

Да поговорим

Как детето се превърща в доносник

Наистина ли е „порта“ или поведението му показва нещо друго

Дете, което е затрупано с играчки. Снимка: Shutterstock

Образование

Колкото по-малко играчки, толкова по-креативна е играта

И още 13 причини да не купувате излишно много