Да се тревожим ли, ако гънките по двата крака на бебето се разминават
Снимка: Getty
„Наскоро прочетох, че асиметричните гънки на краката при бебетата са тревожен знак. Нашето дете има гънки над коляното на левия крак, но не и на десния. Трябва ли да търсим консултация със специалист“, пита разтревожена майка.
Майката в никакъв случай не трябва сама да се опитва да слага диагноза. Разумно е, ако се притеснява, да се довери на опитен лекар - ортопед, невролог или педиатър, съветва детският лекар д-р Андрий Степанов.
Специалистът обръща внимание на всички гънки -
на коленете, отзад на крачетата и навсякъде
Само той е в състояние правилно да определи дали има асиметрия. Причините могат да бъдат: дисплазия на тазобедрената става (когато тазобедрената кост не влиза в тазовата ямка, така че тазовата става да е правилно фиксирана) или нарушение на мускулния тонус (това е вид мускулна дистония).
Причините за развитието на дисплазия на тазобедрената става са нарушение на образуването на ацетабулума - вдлъбнатината на тазовата кост, в която влиза главата на бедрената кост е плитка и тя не може да задържи костта. Това отклонение възниква по различни причини, като се започне от здравето на майката и се стигне до фактори на околната среда.
Мускулната дистония е нарушение на мускулния тонус на скелетните мускули, което може да се дължи на хипоксия (липса на кислород) при детето, както по време на раждане, така и по време на бременността. Това също е неврологичен
симптом, който лекарят ще диагностицира
Ако дисплазията не се установи навреме и не се вземат мерки, това може да доведе до инвалидност. Тъй като единственият начин ставата да се върне на мястото си е операция. Лечението се извършва от ортопед, а подходът зависи от степента на дисплазия.
Понякога в продължение на няколко месеца на бебето се монтират специални „подпори“, които фиксират краката и държат ставите в правилната позиция. Тази техника позволява ацетабулумът да се оформи правилно.
Колко дълго ще продължи лечението, ще определи лекарят. През цялото време бебето периодично се преглежда – прави се рентген и ехография на тазобедрените стави, за да могат специалистите да следят динамиката на процеса.
Снимка: Getty
Асиметрията може да бъде и вродена - в този случай лекарите говорят за дисплазия на тазобедрената става, ако нейното образуване е нарушено или има изразени неврологични промени в мускулния тонус. Тогава подвижността на краката е затруднена.
За да не губите време е необходимо да се консултирате със специалисти и, ако те преценят, че има нужда, да направите ехография на тазобедрените стави. Това е стандартен скрининг преглед, който се извършва на възраст от един месец.
Мона Василава
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари