Как да подкрепим имунитета
Снимка: Guliver / iStock
Това е мисия - невъзможна. Въобще не си поставяйте подобни цели. Педиатрите имат такъв термин „синдром на второто дете“ , защото то боледува по-често.
Голямото хлапе ходи на градина или на училище и носи в къщи всички болести оттам. Малкото естествено се заразява. Боледуват едно след друго или едновременно.
По-малкото е в период на бурен растеж, когато имунната му система не е развита. То трябва да укрепне и заедно с това да се „запознае“ с околната среда – да се „сприятели“ с част от болестотворните фактори, а имунната му система да се научи да се бори срещу „враговете“ – вируси и бактерии. И няма как вие да сложите преграда пред тях.
Въпреки това е добре да подсещате по-голямото да мие старателно ръцете и лицето след като се прибере удома, и да се преоблича.
Друго, което е от полза – в стаята, където децата играят, учат и спят, температурата да е 20-22 градуса максимум. А влажността да е по-висока - 50-70% .
Лигавицата на носа е естествена бариера срещу вирусите. Ако тя изсъхне, вирусите проникват по-бързо.
Затова овлажнявайте носа с физиологичен серум или с промивки.
Научете детето както си мие зъбите, така всяка вечер да прави промивка на носа, съветва педиатърът д-р Иванка Стойчовска.
- Задължително проветрявайте стаите поне за 15 минути на всеки 2 часа и често забърсвайте подовете и повърхностите в помещението.
- Ако голямото дете е сополиво и кашля, едва ли тези профилактични мерки се предпазят малкото от заразата.
- Приемете острите респираторни заболявания на дихателните пътища като неизбежен етап.
Ето какво съветва родителите д-р Стойчовска, ако децата им боледуват често.
Те могат да укрепят имунитета с комплекс от мерки, които да направят 2 пъти в година – сега през април и още веднъж през септември, преди началото на зимния сезон.
1. Направете профилактика с бронховаксом или респивакс, които ще осигурят защитни антитела срещу 19 от най-често срещащите се бактерии, причинители на респираторни заболявания.
2. Дайте на детето си имуномодулатор за повишаване на защитните сили на организма. Например имуномикс.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари