Мазане, мазане, мазане, съветва дерматологът д-р Сияна Живкова
Снимка: Guliver / iStock
Налага се да мием ръцете по-често, заради коронавируса. Хигиената на ръцете са нашите 30 секунди, които спасяват живот. Но това, което ни пази от вируса, вреди на кожата. За да намерим баланса, е нужен правилен избор на сапун и грижа, с тези думи д-р Сияна Живкова, дерматолог от Derma Clinic South Park започна разговора ни за грижата за ръцете, които страдат от честото и продължително миене, от дезинфектантите, които се налага да ползваме, когато на близо няма вода и сапун, от агресивните измиващи средства.
Кожата изсъхва, напуква се, сърби, бели се, а връхчетата на пръстите болезнено се разраняват. Тези, които по принцип са с по-суха кожа, са най-уязвими.
Ето съветите на д-р Живкова и насоките, които тя дава, за поддържане на ръцете.
Снимка: личен архив
Дерматологът д-р Сияна Живкова е следвала медицина в Германия, в Uni Marburg, Lahn, специализирала е в Александровска болница, в клиниката по Дерматология и венерология на Медицинска академия в София.
Природната защита - нашият боди лосион
Кожата е нашата защитна бариера. Тя ни пази от външни влияния, пази и влагата, а киселинната ѝ мантия ни защитава от вредители.
Комбинацията от рогов слой и мастни киселини е нашият природен боди лосион.
Известно е, че производството на мазнини в кожата продължава 4 седмици – 28 дни. Ние притежаваме този защитен филм и обикновено той е достатъчен - няма нужда от кремове. Ако обаче си мием ръцете непрекъснато, ние го унищожаваме. Ситуацията се влошава, когато се налага да използваме по-голямо количество сапун и да търкаме по-продължително време ръцете, за да се предпазим от вируса.
В настоящия момент наистина хигиената е по-важна от всичко друго. След това обаче
трябва да се „извиним“ на ръцете за това, което им причиняваме
Защото по-честото миене на ръце е предпоставка за развитие на кожна екзема. А това е една от най-честите диагнози в дерматологията.
В друго време съветваме пациентите с екзема на ръцете да се дезинфекцират 10 пъти. Това е по-добре отколкото един път да се измият. Сега обаче се доказа, че сапунът е по-надежден за предпазване от вируса.
Хигиената на ръцете са нашите 30 секунди, които спасяват живот.
Когато коронавирусът е сред нас
Известно е, че хората, които трябва често да си мият ръцете, примерно заради професията, която упражняват, използват специални сапуни. Специални са, защото в тях са добавени средства за допълнителна защита. Няколко са марките, които се използват в цял свят: Estesol - американски, Wofacutan – немско производство. Те съдържат реомазняващите съставки, които неутралиризират изсушаващия ефект на сапуна.
Не е толкова важно дали ще използваме твърди блокчета или течен сапун.
Важно е да проверяваме не само това какво съдържа сапунът, но и това което не съдържа - консервантите. Ако се използва
алкален сапун, с високо Ph, той унищожава киселинната мантия на кожата
Хората с чувствителна кожа на ръцете и с екзема обикновено трябва да използват или по-малко сапун или да се мият по-рядко. Сега обаче не може да се даде такъв съвет.
Те могат да използват също така меки синтетични измивни средства – с ензими. Те са с Ph около 5, без аромати, оцветители, консерванти и не са силно пенещи се. Продават се и в биомагазините у нас.
Известни са като захари и кокосови тензиди
Кокогюкозидът е мек и не изсушава така силно кожата на ръцете. Докато биосапунът не е добро решение. Той не съдържа изкуствени аромати, но е с високо Ph, което отслабва кожната бариера. Ако купуваме биосапун, трябва да предпочетем сапун на парченца.
Стандартните продукти почистват също така добре както и скъпите антибактериални сапуни. Това е доказано от корейски учени от университета в Сеул. Техните проучвания сочат, че продуктите, съдържащи TRICLOSAN, НЕ са по-бактерицидни от обикновените измивни средства.
И, естествено не бива да пропускаме крем. Той се нанася сутрин и вечер, както и след всяко миене не ръцете. Това означава да се „извиним“ на ръцете си след всяко измиване.
Немските дерматолози препоръчват един натурален продукт за грижа за кожата – това е маслото от шеа / карите. В гореща вода отделената мазнина от ядките на африканското дърво карите всъщност е маслото от шеа. Много продукти го съдържат в състава си.
Това парче масло решава проблемите на кожата
То прави перфектен мастен филм върху кожата, предпазва и обновява. А цената му е изгодна.
Дерматолозите са скептични към домашните средства като например зехтин и всякакви олеа. Защото те нямат реомазняващ ефект. Има дори такива олеа, които сами по себе си обезмасляват кожата. Те дават комфорт в момента, но на практика обезмазняват кожата.
Затова, ако се използват олеа, те трябва да се нанасят леко върху кожата, а не да се втриват с масаж. Защото, когато се нанесат отгоре, могат да задържат влагата и така да се постигне по-добър комфорт.
От помощ е също така и уреята. Тя е натурален фактор, задържа вода и защитава кожата. Съдържат се в много продукти. Тя извлича влагата от въздуха, свързва я към тъканите и „работи“ като сюнгер.
Ако по принцип кожата е по-суха, трябва да обърнем внимание и на храненето. В менюто е важно да има вещества, които подхранват кожата от вътре. Това са желязо, белтък, витамин Д, витамини от група В, омега- 3 мастни киселини и селен.
Обработи и записа Веселина Мончева
Д-р Сияна Живкова консултира в Derma Clinic South Park, след предварително записване на тел. 0888070105
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари