От какво зависи степента на болката и как да я контролираме
Снимка: Getty
Известен виц гласи, че родилните болки са единственият начин една жена да разбере как се чувства мъж с температура 37,2.
Ако говорим сериозно, всички жени имат различни спомени от раждането – от „поносими“ до „непоносими“.
Защо се случва това? Кое влияе върху силата на болката, разказва акушер-гинекологът д-р Екатерина Шулакова.
Усещането за болка е субективно. Често раждали жени сравняват усещането със силни менструални спазми, които идват на пристъпи.
Някои жени изпитват болка в долната част на корема по време на контракциите, други в кръста.
За някои контракциите са болезнени, за други са просто нетърпими.
Защо една жена изпитва болка по време на раждане
- Болкате е свързана със свиване на матката и отваряне на шийката на матката, както и с натиска на главата на плода върху шийката и тазовите кости.
- Степента на свиване и скоростта на отваряне на шийката на матката е различна за всеки. Процесът протича индивидуално. В резултат на това усещанията също се различават.
- Контракциите са различни: подготовка и същинско раждане. В последния случай тяхната честота, продължителност и интензитет непрекъснато нарастват. Това е необходимо за отварянето на шийката на матката и постепенното придвижване на бебето през родовия канал.
Снимка: Getty
Може ли да се предвиди предварително колко болезнено ще бъде раждането
Невъзможно е да се каже точно какви усещания ще изпита бъдещата майка. Но има фактори, които увеличават риска раждането да бъде болезнено. Те включват:
- Едър плод. Заради несъответствието между размера на плода и таза на родилката.
- Неправилно положение.
- Високо ниво на тревожност. Страхът и несигурността могат да увеличат дискомфорта
- Дисменорея - тоест болезнена менструация. Има версия, че в основата на дисменореята е повишеното производство на простагландини - вещества, които освен всичко друго стимулират активността на матката при контракции.
- Първо раждане: Въпреки че контракциите обикновено са по интензивни при всяко следващо раждане, тази с повече опит, ги понася по-лесно. Когато обаче жевата ражда за първи път, тя не знае какво точно да очаква и се настройва на най-неприятните усещания.
- Млада възраст: младите бъдещи майки са по-склонни да изпаднат в паника и е по-малко вероятно да се подготвят сериозно за раждането (да научат дихателни упражнения, техники за релаксация и т.н.
Как може да се намали болката
Има няколко начина да направите раждането по-малко болезнено.
- Ефективни са дихателни упражнения, активното ходене, както и всяка техника, която насърчава релаксацията.
- В момента има много училища за бъдещи майки, където им обасняват как да дишат правилно по време на раждане. Следвайки съветите на експертите, можете да се успокоите, да се отпуснете и да осигурите на бебето достатъчно кислород.
- Ако партньорът присъства на раждането, поглаждането или лекият масаж ще помогнат за облекчаване на болезнеността.
- Ако в предродилната зала има условия, от помощ са топлите душове или ваната.
- Разбира се, преди началото на раждането е трудно да се определи кой метод е най-подходящ за вас. Но е важно да запомните, че раждате в модерен родилен дом, където упойка може да бъде поставена по всяко време.
Съвременните технологии позволяват раждане без мъчителни болки.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари