Какво е постпартум грижа и имаме ли нужда от нея?

Дулата Весела Генадиева обяснява

15 Ноември 2018 г.
Какво е постпартум грижа и имаме ли нужда от нея?

Весела Генадиева, снимка Positive Postpartum

"Като жена и майка, наблюдавайки и много бъдещи и настоящи майки, бавно осъзнах, че сякаш липсва нещо – липсва парче от пъзела. Жени, които се грижат по най-оптималния начин за себе си през бременността си и които планират внимателно раждането на бебето си, бавно “губят” себе си в ранните постпартум седмици, изпитвайки неочаквани чувства на изолация, самота и изтощение."

Така започва разказът на Весела Генадиева - основател на Мамма Бокс и една от малкото у нас сертифицирани постпартум дули. След дългогодишна работа в корпоративния свят, когато става майка, Веси разбира, че има неща в начина, по който се случва периодът след раждането у нас, които имат сериозна нужда от промяна - в нагласите, в действията, в практиките.

"Разбрах, че трябва да се опитам да променя нашата културна парадигма (която учи жените да се върнат към преди-бебе живота си по най-бързия начин) и да подкрепям и напътствам жените, с които работя да почитат пътя на майчинството като период с дълбоко значение, духовност и сила… И където всяка майка се нуждае и заслужава максимална любов, грижа и внимание.

Веси, какво означава постпартум грижа? В какво се изразява и защо е важна?

Както грижата по време на бременността и подготовката за раждането са съвсем нормален процес и очакван стандарт, така и постпартум грижата (която включва както грижа за себе си, така и обществена такава) би трябвало да стане нормална практика за всяка двойка в очакване, за всяко семейство. Някои общества разбират и оценят важността на 4-тия триместър, но у нас „постпартум“ е непознат термин, а постпартум грижата се свежда до еднократен преглед 6 седмици след раждането.

Грижата през 4-тия триместър не е нещо ново, но е забравена. Днес смятаме, че това, което е необходимо през постпартум периода е лукс, но аз вярвам, че е редно да променим нашата действителност и вместо изтощени, претоварени майки да бъдем жени, които по време на майчинството си стават по-силни и най-вече сме майките, които мечтаем да бъдем.

Живеем във време, когато осъзнаваме колко е важна грижата за майката (семейството) по време на бременността и раждането, време е да подкрепим семейството и през постпартум периода.

Как може да бъде от полза постпартум дулата за една нова майка?

Ролята на постпартум дулата е да подпомогне семейството в прехода към родителството чрез предоставянето на достоверна и фактическа информация, чрез емоционална подкрепа и практическа помощ в грижата за семейството и дома. Чрез майчина грижа към майката, дулата подпомага новата майка по пътя ѝ към възстановяването ѝ от бременността и раждането, като ѝ дава възможността да носочи фокуса си към изграждането на връзката мама-бебе.

Родителите имат възможността да се грижат за бебе, знаейки, че имат приятелската, толерантна подкрепа от постпартум дулата. Тя подкрепя семейството, като помага на родителите и по-големите деца (ако има такива) да интегрират бебе към семейството по любящ и нежен начин.

А не са ли това задължения на семейството?

Семейството и околните, разбира се, са от ключово значение за възстановяването на жената и емоционалната ѝ стабилност, но също трябва да подчертаем, че дулата притежава специфични знания и умения, които могат да направят процеса много по-плавен и естествен не само за майката, но и за близките й хора.

Какви са практиките по света?

Има аюрведична поговорка, която казва: „40 дни за 40 години“. Много традиционни общества вярват, че първите 40 дни могат да имат ефект върху целия живот на майката и че тя има специфични физически и емоционални нужди през тези първи дни. В почти всяка култура по света има следродилни традиции и практики около грижата за новата майка.

Те се различават леко в зависимост от страната, но все пак има прилики, които могат да бъдат категоризирани в няколко теми:

  • Почивка – според някои традиционни общества, майката се приема за ранима и чувствителна, също като новороденото, и не очакват от нея да готви, домакинства или пазарува. Според тях тя трябва да бъде обгрижвана, за да може тя на свой ред да обгрижва бебето си. Единствените очаквания, които имат към новата майка са да се съсредоточи върху кърменето и изграждането на така необходимата, особено в началото, пълноценна връзка мама-бебе.
  • Помощ – обикновено роднина (майка, леля, сестра и тн.) или дула помага и подкрепя емоционално и практически новата майка през първия месец.
  • Признание важността на жената в ролята й на майка – предполагам всяка бъдеща майка се чувства специална и обгрижвана по време на своята бременност. И изведнъж идва бебе и всичко се променя. В нашия модерен свят е съвсем нормално фокуса да се насочи към бебето след раждането. Следват празници, ритуали и безброй подаръци и всички са за… бебе. Но не е така в традиционните култури. Те имат много ритуали, насочени към жената и нейната нова роля на майка. Сякаш разбират, че обгрижвайки майката, тя ще се погрижи по най-добрия начин за бебето си.
  • Топлина – сигурно сте чували, че на новородените трябва да им е топло. Но най-вероятно не сте чували, че новата майка също има нужда от топлина. Традициите казват, че новата майка е в студено състояние и затова тя има нужда да се сгрее. Това може да се случи чрез масаж с топли, загряващи масла, с оставане у дома, на топло или най-простичкото решение - с топла храна. Което ни отвежда до следващата точка...
  • Храна – топла и питателна храна ЗА майката, а не сготвена от нея. Обикновено храната е такава, която ще подкрепи организма ѝ и ще е подходяща за кърмещата жена.
  • Belly binding – често срещана практика в традиционните общества е обвързването на торса. Няма доказателства, че постпартум коланът ще ви помогне със свалянето на килограмите, но има други доказани предимства – помага на стойката и на органите да се върнат към местата си отпреди бременността и най-вече чувството да носиш такъв колан е толкова хубаво. Чувала съм жени да описват чувството като прегръдка от миналото.

Кое е първото нещо по темата, което ти би променила с магическа пръчка, ако можеше?

Днес, повече от всякога, имаме нужда да разберем нуждата от това да планираме своя постпартум период така, както планираме бременността и раждането. Моята мисия е да започна дискусия по въпроса, за да може българската майка да изпита нуждата да се информира, защото с раждането на бебето се ражда и майката!

Ето защо решихме да организираме и първо по рода си събитие у нас (Positive Postpartum Summit), което се фокусира именно върху грижата за новата майка, особено в първите най-важни седмици след раждането. На събитието ще има лекции по няколко теми, които сме счели за много съществени за доброто здраве и състоянието на всяка една мама. Каним всяка бъдеща и нова мама да си подари тази уютна събота с грижа за нея!

Здраве

Четвъртият триместър

Да поговорим

След първото дете идва кризата в отношенията

Заедно

Раждането - подкрепа от партньора

Още от Здраве

Дете по време на офталмологичен преглед. Снимка: Shutterstock

Кога хлапето трябва да сложи очила

Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock

 

Може ли с помощта на храна да преборим зимната депресия

Жена с купа боровинки. Снимка: Shuttwerstock

Учените посочиха 7 храни, които подобряват съня

Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Защо бебето има студени ръце

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Морковите няма да помогнат: 3 популярни мита за детското зрение

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете по време на офталмологичен преглед. Снимка: Shutterstock

Здраве

Кога хлапето трябва да сложи очила

Дали лошото зрение се наследява от родителите, обяснява офталмолог (част 2)

Хелън Мирън. Снимка: Getty

Баща се кара на детето. Снимка: Shutterstock

 

Джесика Симпсън и Ерик Джонсън. Снимка: Getty

Заедно

Джесика Симпсън се развежда със съпруга си

След 10 години брак и три деца

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Жена с купа боровинки. Снимка: Shuttwerstock

Здраве

Учените посочиха 7 храни, които подобряват съня

Всички те съдържат триптофан, магнезий и витамин В6

Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Защо бебето има студени ръце

Полезни съвети как да се ориентирате кога то изпитва дискомфорт

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Здраве

Морковите няма да помогнат: 3 популярни мита за детското зрение

Време е да ги развенчаем и да чуем лекарите (част 1)

Приказна къщичка, построена с подръчни материали. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Да построим къщичка у дома

Какво може да научите за/от детето, което си „строи“ дом