Педиатърът съветва как може да се компенсира всичко това
Снимка: Guliver / iStock
Могат ли да възникнат проблеми от факта, че децата са под карантина, не играят в парка, не излизат дори на улицата. И най-вече как може родителите да компенсират всичко това, разказва педиатърът и майка на 2 деца Ана Левадная.
Има ли действително дефицит на витамин D
Струва ни се , че вкъщи, когато е под карантина, детето ще страда заради липсата на слънце, особено, ако апартаментът е със северно изложение. Нека ви успокоя: няма нищо страшно. Слънцето не е така полезно, както ви се струва. Доказано е, че преките слънчеви лъчи не се отразяват добре на детето. Лекарите по принцип не съветват да извеждаме малките, без да сме сложили фотозащитен крем. Особено през пролетта, когато кожата не е подготвена, а лъчите са силни.
От друга страна ултравиолетовите лъчи повишават настроението и помагат на организма да изработва витамин D.
Обикновено в периоди на бурен растеж се налага да се взема като добавка – на капки. Домашната изолация нищо не променя. Дозите са следните.
Деца до 1 година ежедневно получават 1000 международни единици (МЕ) витамин D, на 2 г. - 1500 МЕ, а след 3-ата година педиатърът трябва да прецени. Като дозите зависят от начина на хранене и от региона, в който живее детето.
Проветрявайте често
Застоялият въздух се отразява лошо и на децата, и на възрастните. Как може да компенсираме разходките на чист въздух?
Най-вече с често проветрение на стаите. Поне два- три пъти през деня, а още по-добре е и по-често.
Ако навън е много студено, може да проветрявате стаите една след друга. На децата им е нужен кислород, а концентрацията му в затворено помещение бързо пада, особено ако там има повече хора. Проветрението е и профилактика спрямо вирусните инфекции.
Влажно почистване
Добре е 1-2 пъти на ден да се прави влажно почистване. В детската стая може да сложите овлажнител на въздуха, без да забравяте да проветрявате. Влажният въздух гарантира, че лигавиците на гърлото и носа няма да пресъхват. А това осигурява важна защита срещу вирусните инфекции.
Разходка на балкона
Може да оставите детето да си играе на балкона или на терасата. Може там да устроите кът за игра.
Снимка: Guliver / iStock
На открито може да правите упражнения и да организирате някакви спортни игри.
Или пък да играете йога заедно и да танцувате.
Периодът на карантина няма да се отрази зле на здравето на детето, ако съумеете да го разнообразите.
Естествено принудителното затворничество не е приятно, но не е и фатално за здравето.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари