Защо понякога почивката през нощта не е достатъчна
Снимка: Getty
Детето си ляга към 9-10 часа, а на сутринта родителите не могат да го вдигнат от леглото. Дали то е поспаливо? Защо сънят не му достига?
На този въпрос отговаря създателката на сайта Sleep Expert Олга Доброволска.
Според експерта по съня
има 2 показателя, които могат да ви ориентират
Първо: наблюдавайте как детето се събужда. Ако спокойно и с удоволствие отваря очи, около планираното време, значи всичко е наред.
Ако го будите трудно, то е капризно и не иска да става, това ясно показва, че не се е наспало.
От значение е и колко спокойно детето спи през нощта.
Ако се върти в съня си, ако скърца със зъби и се буди често, това може да означава, че е прекомерно натоварвано. С други думи: или трябва да си ляга по-рано или да промените режима и натоварването му през деня
В предучилищна и ранна училищна възраст. То трябва да спи 10-12 часа на ден. Тези часове могат да бъдат разпределени само за нощен сън или за нощен и дневен сън.
В някои случаи дневният сън може да компенсира липсата на нощен или леко да смекчи последиците от липсата на сън.
В гимназията. Ученикът в гимназиалния курс постепенно се доближава до нормата за възрастни: има нужда от 8 до 10 часа почивка на ден.
Големите ученици обикновено спят 7-9 часа, както повечето възрастни.
В същото време един може да се събуди зареден с енергия още след седем часа сън, докато за друг и 10 часа няма да са достатъчни.
Снимка: Gety
В колко да си ляга
Ако 5-7- годишното дете не спи през деня и в същото време има голям емоционален и физически стрес, тогава то може да си легне в осем или девет вечерта и да се събуди весело в седем сутринта.
Когато предучилищна възраст то спи и през деня, може да си легне по-късно, например в десет или единадесет вечерта - и също ще заспи добре.
За учениците режимът се определя по същия принцип. Тези, които учат в първата смяна, трябва да станат преди седем сутринта.
Ако детето трябва да спи 11 часа, тогава то трябва да си легне не по-късно от девет.
А има деца, които учат втора смяна, а след това имат и извънкласни занимания. Те се прибират късно вечерта, но могат да спят и сутрин до единадесет.
За учениците е важно да спят достатъчно и да се чувстват добре, а по кое време да си лягат - зависи от обстоятелствата и нуждите.
Как се отразява късното лягане
От десет вечерта до един тялото произвежда активно мелатонин. Той е естествен хормон на епифизната жлеза, който регулира циркадния ритъм на сън и и бодърстване. Помага ни не само да заспим, но има още много функции. Например, отпуска гладката мускулатура, включително и тази на червата ни. Тоест храносмилането пряко зависи от качеството на съня на детето.
Мелатонинът участва в обновяването на клетъчните структури. Намаляването на нивата на мелатонин има отрицателен ефект върху функционирането на вътрешните органи и засяга всички функции на тялото - води до отслабване на имунната система, лош апетит и намалена работоспособност.
Когато не си доспива човек вместо мелатонин започва да произвежда излишно количество кортизол.
Сам по себе си кортизолът е безвреден. Той също е хормон и се синтезира от надбъбречните жлези. Тялото обаче няма нужда от излишен кортизол. Когато той е в повече, провокира дефицит на внимание. За детето е трудно да усвои нова информация и да се концентрира. Освен това този хормон увеличава и стреса.
Мелатонинът, както казахме, се произвежда най-активно от 22:00 до 1:00, а също така обича мрака и тишината.
Затова е много важно да сложите децата да си легнат преди десет вечерта, а в стаята да е тъмно и тихо.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари