Прави се и у нас при съмнение за онкопромени в маточната шийка
Снимка: Shutterstock
Ново съвременно изследване открива първи промени в маточната шийка, една година преди рака да се прояви. Така наречената течно-базирана цитология е по-надеждна от традиционната цитонамазка, която жената прави при профилактичен АГ-преглед.
За възможностите и предимствата на новия метод разговаряме с проф. Мария Малинова от Медицинския университет в Пловдив, която бе лектор на семинар, посветен на ваксинопрофилактиката, организиран от Българското дружество по иновативна медицина.
Снимка: авторът
Проф. Малинова, какво представлява течно-базираната цитология и какви са предимствата на този метод на изследване на маточната шийка пред обичайната цитонамазка?
Течно-базираната цитология и ДНК-анализът на различните онкогенни вируси е нов, съвременен метод, който вече може да се прави и у нас. За разлика от цитонамазката, тя дава сигурен резултат и то една година преди болестта да се прояви, когато жената няма никакви оплаквания, нито има какъвто и да е външен признак на онкологични промени в клетките. Защото заразата с човешкия папиломен вирус HPV няма прояви.
Обикновената цитонамазка не хваща тези промени. Тя ги установява едва когато онкологичният процес вече е започнал или е напреднал.
Какво представлява това изследване?
При него материалът, който лекарят взема от шийката на матката се поставя в специален разтвор, който разгражда секрета от влагалището. Така слоят от клетки, които се изследват, става по-тънък и по-лесно и бързо се диагностицират промените в маточната шийка. Затова, когато при преглед установя, че нещо не е наред, предлагам на жената и това изследване. То е по-скъпо, но дава сигурен резултат и то навреме, когато могат да се вземат мерки.
Явно здравната каса не го покрива. Колко по-скъп е този тест?
В лаборатория „Геника“, в която аз работя, ако се направи само течно-базирана цитология изследването струва 45 лева. А ДНК- изследването за онковируси е по-скъпо – 118 лева.
Може ли онкопроцесът в маточната шийка, ако се установи на време, да се спре, да се лекува?
Започвам по-отдалече, за да обясня добре. Дори жената или мъжът да са заразени с HPV вирус, това не значи, че ще развият рак. Както кожата излющва клетки, така се излющва и шийката на матката. Заедно с тези клетки и инфекцията може да се изчисти. Това е така нареченото самоизчистване.
Дори, ако има предракови изменения, има възможност заболяването от втора степен да премине в първа и да изчезне от самосебе си. Само при един малък процент от заразените се развива карцином. Тази диагноза обаче е тежка, дори ракът да засегне само епитела, дори да се отстрани оперативно и да се вземат всички мерки, има а риск след време да рецидивира.
HPV вирусът е с висок онкогенен потенциал. Особено тип 18 и 16, който у нас се диагностицира най-често.
Човешкият папилома вирус е вторият по честота фактор, причиняващ рак на маточната шийка при жени на възраст от 15 до 59 години Освен това той не причинява единствено рак на маточната шийка. Той е „виновен“ и за рака на влагалището, рак на вулвата, на сливиците, на езика, на фаринкса, ларинкса както и за аналния карцином. А ние разполагаме с ваксина – единственото онкозаболяване, за което има разработена безопасна ваксина и, за което има профилактика. Сигурен начин да се предпазят не само момичетата, но и момчетата.
Благодарение на тази ваксина, с която масово се имунизизират 10-12-годишните момичета и момчета в Австралия, заболеваемостта там драстично намалява. Според специалисти, след 30 години тя ще стане първата страна в света без рак на маточната шийка. Там обаче 77% от подрастващите са ваксинирани. А у нас, въпреки че има Национална програма и ваксината се осигурява безплатно, този процент за миналата година е под 5.
Статистиката е печална. Ракът на маточната шийка е второ по честота заболяване, което води до смърт. Новозаразените за последната година са 1080, а 485 са умрели.
Всеки ден у нас се заразяват 3 жени, а 1 умира и то от заболяване, за което има ваксина.
Вероятно страховете на родителите са свързани с това, че ваксината се прави на 9-12 години, когато те смятат, че децата им не водят полов живот и е излишно от толкова от рано да ги предпазват?
Ваксината е ефективна, ако се сложи преди началото на половия живот. За да се изгради имунитет, трябва време. У нас проучвания сочат, че на 12-13 години децата водят полов живот, а някои групи започват дори и по-рано. Така, че на 13 години вече може и да е късно.
При тази тежка икономически обстановка държавата е осъзнала необходимостта и важността на този здравен проблем и е осигурила безплатни ваксини и профилактика. Жалко е, че имаме безплатно всичко това, но не се възползваме. Аз не мога да си го обясня.
Веселина Мончева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари