Двете заболявания си приличат, педиатър обяснява разликите
Снимка: Getty
От януари тази година болните от варицела у нас се увеличават. До началото на май са регистрирани 17 200 случаи, а за същия период на миналата те са били 7100.
Заболяването засяга деца от всички възрасти – от детската градина до училище. А покрай тях се заразяват и родителите, които в детството не са боледували, нямат имунитет и не са ваксинирани. Въпреки, че за морбили има ваксина, страхът на родителите при всички обрив , е голям.
По какво се различава варицелата от морбили, обяснява педиатър.
1. И при двете инфекции температурата се повишава рязко. Но по време на морбили тя достига 39,5-40 градуса, а при варицела обикновено е по-ниска.
2. Ако детето е заразено с морбили, върху устната лигавица могат да се появят белезникави петна, наподобяващи зрънца грис.
При варицела и други инфекции такива петна не се явяват.
3. При морбили очите започват да сърбят и болят, появява се конюнктивит.
Ако е морбили, детето има обрив, който наподобява подутини, издигащи се над кожата - това са папули, около червените точки. Първо се появяват обриви по главата, шията, раменете - след това по гърдите, ръцете и краката.
При варицела обривът представлява малки мехурчета, пълни с течност. Те се пукат периодично, превръщайки се в ранички, които се покриват с кора.
Обривът е неравномерен, може едновременно да се появи по цялото тяло и върху лигавиците.
Типичен обрив при варицела. Снимка: Getty
Инфекцията с морбили носи риск за имунната и за централната нервна система. Децата често заразяват по въздушно-капков път възрастните и те боледуват по-тежко. При тях заболяването може да се усложни с пневмония или остър среден отит, което може да доведе до загуба на слуха.
Най-опасното усложнение е енцефалитът или възпалението на мозъчната тъкан.
Врицелата при възрастните също може да доведе до сериозни заболявания: пневмония, менингит - възпаление на мембраните на главния и гръбначния мозък, миокардит - възпаление на сърдечния мускул.
Срещу морбили има задължителна ваксина
Според Националния имунизационен календар детето получава първата доза от ваксината срещу морбили на 1 година, втората - на 6 години. И така в следващите 18-20 години то ще бъде защитено.
За по-голяма сигурност и предпазване от зараза, лекарите съветват около 26-годишна възраст човек да се ваксинира отново.
През 2021 и 2022 година у нас не са регистрирани случаи на морбили.
Случаите на зараза с морбили се дължат на пропуски в имунизацията - неваксинирани деца и такива, които по една или друга причина са пропуснали втория прием на ваксина, както и възрастни без имунитет.
Последният пик на зараза у нас беше през 2019 г. Имаше и „внос“ на зараза от Румъния и Гърция.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари