Хремата в сезона на цъфтеж може да се обърка с вирусна инфекция
Снимка: фейсбук
Влизаме в сезона на цъфтежа, в периода, когато алергичните заболявания стават много чести. Всеки пети у нас има алергичен ринит и той се проявява със запушен нос, загуба на обоняние, сърбеж, кихавица, водниста хрема. Симптоми, които лесно могат да бъдат объркани с вирусна инфекция. Това заяви в сутрешния блок на БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Той обясни, че алергиите никога не протичат с висока температура, а най -честата проява на коронавируса е именно висока температура.
Ако десетина дни преди да се яви воднистата хрема, не сме имали контакт с човек, който е кашлял, кихал и е имал температура, вероятността това да е инфекция не е голяма. По-скоро става дума за алергично заболяване.
"Алергиите сами по себе си не са рисков фактор", каза д-р Симидчиев. В този сезон битовите алергии към домашен прах са по-малко, повечето са тези, които са свързани с цъфтежа.
"Маските предпазват и от полените, и могат да намалят оплакванията при алергии. Ако не ползват правилно обаче могат да бъдат източник на допълнителни оплаквания", каза той. Д-р Симидчиев препоръча еднократните маски да се сменят в зависимост от интензивността на ползване, което може да е между 2 и 6 часа.
Носенето на маска и въведените мерки са дали резултат и благодарение на това разпространението на вируса у нас е по-слабо, смята специалистът. Според него, ако носят предпазни средства, ограничителните мерки към част от хората, които са икономически активни и не са в рискова група, могат да се отпуснат.
"Ако имаме съзнанието да се спазват правилата и ако има дисциплина, нещата могат да бъдат много различни", каза той.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари