Графикът на посещенията при гинеколог не е направен без причина
Снимка: Getty
Заплахата от спонтанен аборт или преждевременно раждане може да възникне на всеки етап от бременността: от момента на зачеването до 37-ата седмица.
Опасните седмици
Очакването на бебе не е болест, а състояние, което изисква постоянно наблюдение. Благодарение на него е възможно най-рано да се открият усложнения и да се коригират навреме или дори да се предотвратят.
Но има периоди, когато най-често има риск и, когато е необходимо по-внимателно наблюдение, обяснява акушер-гинекологът д-р Екатерина Федорова.
Първият триместър, 8-9 седмица, е критичен период.. Именно на този етап най-често възниква „неразвита“ бременност. Така че е препоръчително да се направи ултразвук на малкия таз.
2-ри триместър, 15-20 седмица. По това време съществува риск от цервикална недостатъчност, когато шийката на матката се отваря преждевременно и е възможен късен спонтанен аборт. Нужна е динамична оценка на състоянието на шийката на матката чрез ултразвук и преглед от акушер-гинеколог.
25-26 седмица - трябва да се извърши доплерометрия (оценка на кръвния поток в съдовете на плацентата) за ранно откриване на плацентарна недостатъчност и забавяне на растежа на плода.
След 40 седмица от бременността е препоръчително да останете в болницата за динамично наблюдение и ежедневно наблюдение на сърдечната дейност на плода. По това време компенсаторните възможности на плацентата могат да бъдат изчерпани и това може да повлияе на състоянието на нероденото дете.
Ако има постоянни дърпащи болки или тежест в долната част на корема, кървене или се отделя кафяв секрет, това показва заплаха от спонтанен аборт. На по-късен етап (след 12 седмица) може да се появи и усещане за разпъване и разкъсване. Естествено, причината за спешна хоспитализация е преждевременното изтичане на околоплодната течност.
Най-честите причини за спонтанни аборти
Хромозомни аномалии
Една от причините ембрионът да спре да се развива. В този случай обаче най-често говорим не за спонтанен аборт, а за неразвиваща се бременност. Обикновено това се случва за период от 8-9 седмици и се открива при ултразвуково изследване. След това бременността се прекъсва чрез вакуумна аспирация или кюретаж.
Хронични болести
Хроничните заболявания (най-често хронични възпалителни процеси в женските полови органи, като ендометрит, салпингоофорит) могат да провокират заплаха от спонтанен аборт и спонтанен аборт.
Преждевременно пукане на мехура и изтичане на амниотичната течност
То води до преждевременно раждане. Случва се най-често поради инфекции (както специфични, така и неспецифични). При преждевременно пукване на мехура може да бъде трудно да се поддържа бременността, но понякога е възможно да се удължи поне с 2-3 седмици. Естествено, лечението се провежда само в болница и изисква внимателно наблюдение на състоянието на жената и плода.
Цервикална недостатъчност
Има много хипотези относно причините. И отново, на първо място, говорим за инфекциозния фактор. Състоянието може да се развие при жени, които са претърпели хирургични интервенции в маточната кухина (кюретаж, хистероскопия), което води до увреждане на влакната на съединителната тъкан на шийката на матката и нейното преждевременно отваряне в бъдеще.
Лекарят предписва или терапия, насочена към поддържане на бременността, или хирургично зашиване на шийката на матката, или използването на акушерски песар.
Патологии на кръвосъсирването
Патологията на кръвосъсирването е една от причините за неразвиваща се бременност и вътрематочна смърт на плода на по-късна дата.
Отлепване на плацентата
Отлепването на плацентата е възможно на всеки етап от бременността, понякога дори на 40 седмици. Това е непредсказуемо усложнение, с което може да се сблъска всяка жена.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари