Които често подценяваме
Снимка: Shutterstock
Искаме детето да е здраво, но понякога в своята загриженост, допускаме елементарни грешки. Без дори да си даваме сметка къде бъркаме.
Ето 5 прости правила, които не бива да нарушаваме. Дава ги педиатърът Федор Катасонов, автор на „Спокойният подход към детето“.
Спане
Обикновено сме склонни да смятаме, че възрастните хора имат проблеми със съня, не и децата. В действителност обаче още от най-ранна възраст те могат да имат проблеми със съня. И не рядко това е по вина на родителите. Защото често мама и татко нагласяват режима на детето така, че да на нарушават своя ритъм на живот.
На пръв поглед това е удобно – през почивните дни детето прекарва повече време и си ляга заедно с тях (понякога дори и в 12 нощем), буди се по-късно, като всички могат заедно да се излежават и до обяд.
Това обаче е неправилно, дори ако детето спи 8-12 часа, колкото се полага за съответната възраст.
За него е особено важно да спазва режим – да си ляга в определен час и да става сутрин по едно и също време. Без значение дали е делник или празник. Защото нарушаването на определения график се отразява на когнитивните му възможности и на работата на имунна система.
Проучвания сочат, че дори еднократното недоспиване намалява със 70 % броя на лимфоцитите, които отговарят за имунитета.
Меню
Страдате, че детето не приема достатъчно витамини. Това обаче не е единственият проблем на небалансираното хранене.
Днес повечето деца страдат от дефицит на целулоза. Тя води до запек, хемороиди, както и до образуване на камъни в жлъчката.
Нормата влакнини за деца до 5 години е 19 грама дневно, а от 5 до 8 г. - 25 грама.
Не само плодовете и зеленчуците са източник на целулоза. Има я и в различните семена.
Белтъчините са основен градивен елемент на организма. Те трябва да се в достатъчно количество и да постъпват в организма на време.
Колкото и да е ценно и полезно майчиното мляко, захранването не бива да се отлага. Месо, риба, яйчен белтък детето трябва да получи на съответната възраст.
Захарта и така наречените „бързи въглехидрати“ е добре да се ограничават. Всеки родител знае това. Но често слага на масата плодови сокове и газирани напитки. А между тях специалистите от Световната здравна организация сложиха знак на равенство и ги определиха като нездравословни.
Детето не бива да бъде карано насила да яде. Щом започне да си служи с лъжица, родителите нямат вече задължение да контролират количеството изядена храна. Още по-малко трябва да хранят в устата 2-годишното под акомпанимент на музика, видеофилми или телевизор.
Тези занимания нарушават връзката на мозъка с тялото. И хлапето не може да се ориентира дали е сито или гладно. Последицата е преяждане.
Апетитът може де се променя всеки ден в зависимост от изразходваната енергия. Затова, ако детето иска да яде – да яде. Ако не – не го хранете насила!
Физическа активност
Във възрастта 5-17 години хлапетата трябва не по-малко от 60 минути всеки ден да играят, спортуват и да са активни физически. Това е минимумът. Най-добре е да са на чист въздух.
Минимум стрес
Изискванията към децата днес са неимоверно големи. Още от пелените родителите се опитват да развиват способностите им. А по-късно ги записват на кръжоци, език, балет, музика ... Всичко това води до хроничен стрес. А стресът е причина за хормонални промени, които потискат имунитета.
Нарушава се и обмяната на веществата. Не се тревожете, че детето ще скучае. Скуката също е продуктивно състояние, което помага да се анализира по-детайлно случващото се.
Не отлагайте ваксините
Имунизациите са едно от достиженията на медицината, което е спасило света от редица инфекциозни болести. Затова всяка страна е приела имунизационен календар.
Спазването на сроковете (без да се отлага, ако това не се налага по здравословни причини), по-добре предпазва детето, намалява стреса и позволява с ваксините да се приключи по-рано. А броят на едновременно поставените ваксини не увеличава риска от странични реакции, сочат последни проучвания.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари