А те самите може и да не боледуват
Снимка: Shutterstock
Мекички, пухкави, мили – обичаме животните, особено малките, и често ги гушкаме. Някои от тях обаче носят опасни за човек инфекции, дори без самите да боледуват.
Ето някои от тях
Антропозоонози
Болестите, от които боледуват както хората, така и животните, са в групата на антопозоонозите. За тях има строг ветеринарен контрол. Защото и единичен случай е повод да се обяви извънредна ситуация. Част от тези болести могат да се предават както от диви, така и от домашни животни – котки, кучета, едър рогат добитък.
Лаймска болест
Причинителят на Лаймската болест е бактерията Borrelia burgdorferi, разнасяна от кърлежи. Болестта поразява котки, едър рогат добитък, но и човек. Често приносители на заразата са таралежи и гризачи. У нас в парковете и градските градини често се разнася и от катерици.
Болестта уврежда бъбреците, зрението на кучета и коне. Болните животни не са опасни за човек. Те обаче разнасят заразени кърлежи. А когато те ухапят човек, рискът от зараза е висок, особено, ако кърлежът остане забит в кожата повече от 48 часа.
Бяс
Човек се заразява при ухапване от заразено с вируса животно. Свързваме бяса с кучета и лисици, но вирусът носят плъхове, прилепи, белки...От бяс умират както дивите, така и домашните животни. Ако човек бъде заразен, трябва да бъде поставен под карантина, за да спре разпространението на вируса. Правят се и серия инжекции. Ако не се вземат мерки, изходът е летален.
Западнонилска треска
Заразата се пренася от комари. Резервоари на вируса са предимно птици и много по-рядко коне. Боледуват животни – птици, коне и магарета, котки.
Заразяват се след ухапване от комари от род Culex. Приблизително 80% от заразените не показват никакви симптоми. При около 20% заболяването протича с грипоподобни симптоми – ниска температура, възпалено гърло, главоболие, болки в тялото, отпадналост, липса на апетит, коремни болки диария. Тежките случаи са рядкост и засягат централната нервна система – менингит или енцефалит.
Салмонелоза
Бактерии на салмонелата, които често са в яйцата, са причина за болестта. Те могат да бъдат открити също така в застояли води, напоителни канали, водоеми. От нея боледуват домашните пойни птички. Те се заразяват от хранилките и ваничките за вода, а болните най- често умират.
Нерядко листата на салатите още докато растат на открито се опаразитяват със салмонела от насекоми и птици или пък от органичните торове. Ако листата на салата са заразени, отделяният от тях сок, помага на бактериите да формират биофилм, дори след измиване остават по-дълго източник на инфекция.
Симптомите на салбонелозата са като при остра стомашна инфекция. Особено е опасна за бременните. Затова те не бива да консумират сурови, рохки яйца и кремове, приготвени с тях.
Опасни могат да се окажат майонеза с яйца, сладкарски изделия, шоколадови мусове, тирамису или сос винегрет Сезар, който също може да е приготвен със сурово яйце.
Зоонозен грип
Зоонозните инфекции циркулират сред дивите и домашни животни – но могат да се предават и на човек. Този грип се причинява най-често от грипен вирус ѝ.
По материали на medikforum.ru.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари